Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plaka Sorgulama - Araç Sorgulama - Tramer Sorgulama - Ücretli ve Ücretsiz

Plakadan araç sorgulama işlemleri e-Devlet, SMS, EGM, SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi / Tramer) ve 11890 numaralı çağrı merkezinden yapılabilmektedir. SMS ve Tramer sorgulamaları ücretli olup hasar kaydı sorgulama ücretsiz olarak e-Devlet kapısından ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden yapılabilmektedir.

Plakadan Araç Hasarı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında hem alıcının hem de satıcının sorun yaşamaması için plakadan hasar kaydı sorgulamaları büyük önem taşımaktadır. Bazı satıcılar aracın karıştığı kazalardan hiç bahsetmeyerek aracın fiyatını olduğundan daha yüksek gösterebilirler.

Bu tür durumların önüne geçilebilmesi ve mağduriyetler yaşanmaması için Tramer sistemi kurulmuş, böylece plaka sorgulama ile hasar tespiti yapılabilir olmuştur. Plaka ile araç sorgulamaları 5 farklı şekilde yapılabilir. Bunlar;

  • - E-Devlet kapısı
  • - Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)
  • - SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi)
  • - SMS (5664)
  • - Araç hasar sorgulama çağrı merkezi (11890)
  • İlgili makale: Boş Plaka Sorgulama, Ayrıca araca ait tüm borçları plakadan araç borç sorgulama adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

1. E-Devlet Hasar Kaydı Sorgulama

E-Devlet plaka sorgulamalarına turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra 3 şekilde ulaşabilirsiniz. Bunlar;

  • E-Hizmetler – Trafik ve Ulaşım – Emniyet Genel Müdürlüğü – Adıma Tescilli Araç Sorgulama
  • Kurumlar – E – Emniyet Genel Müdürlüğü - Adıma Tescilli Araç Sorgulama
  • Anasayfadaki arama kutucuğuna “plaka sorgulama” ya da “araç sorgulama” yazarak da hasar kaydı sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Plakadan araç sorgulama ekranını açtıktan sonra ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Ardından aracınızın plakasını yazarak geçmiş tüm hasar kayıtlarını öğrenebilirsiniz. Açılan ekranda eğer araç kazaya karışmışsa kazanın ne zaman olduğu, nerede olduğu ve ne kadar ceza kesildiği gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

2. SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

SMS ile araç hasar sorgulamaları tüm operatörlerden 7 TL ücret ödenerek yapılabilir. Plaka sorgulama numarası 5664’tür. Sorgulama yapmak için plakanızı yazarak 5664’e kısa mesaj olarak göndermeniz yeterlidir. 5664 Tramer sorgulamaları sonucunda varsa kaza bilgileri, kesilen cezalar, kaza maliyeti, tescil bilgileri, kasko bilgileri, değişen parça bilgisi, aracın trafiğe ne zaman çıktığı ve plakasının değişip değişmediği gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Sorguladığınız aracın plakası daha önceden değiştirilmiş olsa bile bu tür bilgiler araç plaka sorgulama SMS ile öğrenilebilmektedir.

3. EGM Plaka Sorgulama

Hasar kaydı sorgulama internetten Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden de yapılabilmektedir. Bunun için egm.gov.tr adresine girin. Sayfanın ortasındaki menüden “Ceza ve Otopark Bilgisi Sorgulama” kısmını seçin. Gelen ekrana kimlik bilgilerinizi girin ve “Doğrula” butonuna tıklayın.

Açılan sayfadan “Araç plakasına yazılan ceza sorgula” seçeneğine basın. Burada sizden “Tescil belge seri ve no” ile birlikte plaka bilgisi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri de doğru bir şekilde yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna basın. Plakadan ceza sorgulama sayfasında aracın hasar kaydı ile tüm bilgileri detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

4. Plaka ile Tramer Kaydı Sorgulama

Tramer ile hasar kaydı sorgulamak için öncelikle sbm.gov.tr adresine girmelisiniz. Ardından sisteme üye olup sorgu yapabilirsiniz. Tramer sorgulama ücretsiz değildir. Her sorgulama için sizden 7 TL ücret istenmektedir. Sisteme üye olduğunuzda plaka bilgisi girdiğinizde eğer kredi kartı bilgilerinizi vermemişseniz “Yeterli sorgu hakkınız bulunamamıştır. İşlem yapabilmek için lütfen sorgu hakkı alınız.” Şeklinde bir uyarı penceresi açılır. Burada “Tamam” butonuna bastığınızda “Ödeme / Kişisel Bilgiler / Kart Bilgileri” şeklinde bir ekran gelir.

“Yeni adres ekle” seçeneğine tıkladığınızda gelen formu doldurup “Kaydet” butonuna basın. Ardından sizden banka bilgilerinizi girmeniz istenir. Bu bilgileri de verdikten sonra dilediğiniz sorgulamaları, araç plaka kodu ve şase numarasını girerek yapabilirsiniz.

5. Telefon ile Araç Hasarı Sorgulama

Araç Hasar Sorgulama Hizmeti olarak faaliyet gösteren 11890 numaralı çağrı merkezinden hasar kaydı sorgulamaları yapılabilir. Plaka hasar sorgulama Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom’dan yapılan aramalarda 11890 ücretlendirmeleri 3,49 TL olarak faturaya yansıtılmaktadır. 11890’ı aradığınızda müşteri temsilcisi sizden araç plakası ve şasi bilgisi isteyecektir. 11890 numara sorgulama hizmetinde hasar geçmişini öğrenmek istediğiniz aracın hasar kaydı geçmişi, kaza yaptığı tarih, kaza sebebi ve toplam hasar maliyeti gibi bilgileri en fazla 2 dakika içinde size verilmektedir. Bilgileri SMS olarak almak istiyorsanız telefondaki yetkiliye bunu söyleyerek ücretsiz olarak hasar kaydı bilgilerinizin telefonunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için 11890.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç olarak plakadan araç sorgulama internetten ya da telefonla yapılabilmektedir. Ancak tüm sorgulamaların 2003 sonrası hasar kayıtlarını içerdiğini unutmayın. Bunun nedeni Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (Tramer) 2003’te kurulmuş olmasıdır. 2003 öncesi hasar kayıtlarına ulaşmak için size en yakın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gidip bilgi almanız gerekmektedir.

Araç Muayene Sorgulama Ücreti

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile