Plaka Yenileme ve Değiştirme Nasıl Yapılır 2019?(Yeni Sistem)

Plaka Yenileme

Bildiğiniz gibi artık tüm plaka yenileme ve değişikliği işlemlerinin noterden yapılmaktadır. Makalemizde bu işlemlerin yeni sistemde nasıl yapıldığını, toplam ne kadar zaman ve kaç tl ye ihtiyaç olduğunu ve randevu alma işlemlerini detaylıca açıklamaya çalıştık.

        Sayfa İçeriği

>Plaka Yenileme Nasıl Yapılır
>Plaka Değiştirme
>Plaka Yenileme Randevu alma
>Plaka Yenileme Gerekli evraklar
>2019 Plaka Yenileme ve Değiştirme Ücretleri

>2019 Plaka Ücreti

Adım Adım Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme işlemleri için randevu işlemi kalktığından direkt olarak en yakın Notere giderek plaka yenileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yenileme için, aracın yasal temsilcisinin veya sahibinin bizzat başvurması gerekmektedir.
 • Araca ait muayene tarihinin geçmemiş olması gerekir. Şayet muayene süresi dolmuşsa, yenileme işlemi muayene yapıldıktan sonra gerçekleştirilir.
 • Başvuru yapacak olan kişiden dilekçe istenmektedir. Şayet bu kişi araç sahibinin yasal temsilcisi ise, dilekçeyi de temsilci verir.
 • Gerekli işlemler yapıldıktan sonra, Şoförler Odası’na ait resmi plaka basım merkezine yönlendirilirsiniz. Noterlikten alınan plaka basım belgenizi yanınızda götürmelisiniz.
 • Yenileme yapacağınız plakanın ücretini yatırdıktan sonraki 15 dakika içerisinde işlemleriniz tamamlanacaktır. Eski uygulamalar arasında yer alan mühür işlemleri için tekrar Tescil Şube’ye gitmenize gerek yoktur. Bu işlemler de plaka basım merkezi tarafından yapılmaktadır.

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2019 Yılı için Plaka Yenileme ücreti: Plaka basım yerine (arka ve ön) 42 TL, tek plaka için ise 21 ₺ olarak ödenir. Noter için ise 22 TL ödeme yapılır.

Toplam ücret: 64 TL 

Not: Noterliklerde araç devri sırasında plaka değişikliği talebinde bulunursanız plaka değiştirme için noterlik ekstra bir ücret almayacaktır. Bu işlem sadece araç değişikliği sırasında geçerli olup daha sonra yapacağınız plaka değişikliği ücrete tabi olacaktır.

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, plaka değiştirme ve yenileme işlemleri birbirinden farklı uygulamalardır. Plaka değişikliği; ikinci el araç alınması ya da ikamet değişikliği nedeniyle araç plaka bilgilerinin komple değiştirilmesidir. Dilerseniz şimdi plakayı değiştirme nasıl yapılır, gerekli şartlar ve koşullar nelerdir görelim…

Adım Adım Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Plaka değiştirme; ikamet değişikliği ya da ikinci el araç satın alma nedeniyle yapılabilen bir uygulamadır ve devlet kontrolünde gerçekleştirilir. Zira plaka üzerinde bulunan bilgilerin tamamı değiştirilmektedir.

Satış Sebebiyle Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

2. el araç satın alacaksanız, noterde satış işlemlerini gerçekleştirirken “plaka değişikliği” talebinizi iletebilir ve aracınızın plakasını değiştirebilirsiniz. 2019 yılında satış sebebiyle plaka değişikliği için takip etmeniz ve yapmanız gereken 4 aşama mevcuttur;

 1. Satış işlemlerini gerçekleştirdikten sonraki 1 aylık süre içerisinde, plaka değişikliği için EGM Trafik Tescil Birimi’ne başvuruda bulunun. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, noterde satış işlemlerini yaparken plaka değiştirme talebinde bulunmanızdır. Aksi takdirde sonradan plakayı değiştiremez ve aynı plakayı kullanmak mecburiyetinde kalırsınız.
 2. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurmadan evvel talep edilen belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri “Plaka değiştirmek için gereken evraklar nelerdir” başlığında bulabilirsiniz. Ayrıca, aracın zorunlu sigortasını yaptırınız ve bitmişse muayenesini uzattırınız.
 3. Trafik Tescil Şubesi’ne başvuruda bulununuz (ikamet ettiğiniz şehir sınırları içerisinde olmalıdır). Örneğin; Bursa’da ikamet ediyorsanız, Ankara’da bu işlemi yapmanız mümkün değildir. Noterdeki satış işleminin ardından tarafınıza verilecek satış kağıdında, hangi şehirdeki şubeye başvurmanız gerektiği yazılı olacaktır.
 4. Trafik Tescil Şube, tarafınıza plaka çıkarmak için bir kağıt verecektir. Bu kağıtla birlikte şoförler odasına giderek plakayı çıkartabilirsiniz, ancak daha sonra yeniden Trafik Tescil Şube’ye gitmeniz gerekiyor.

İkamet Değişikliği Sebebiyle Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle ikamet ettiğiniz ildeki Nüfus Müdürlüğü’ne giderek “ikamet değişikliği” talebinde bulunmalı ve yeni ikamet belgenizi almalısınız. Daha sonra yapmanız gereken işlemler şöyledir;

 • Motorlu taşıtlar vergisinin bulunmadığına dair Vergi Dairesi’ne gidiniz.
 • Plaka değiştirme talebi içim Şoförler Odası’na gidiniz. Tarafınıza bir dosya düzenlenecek ve bunun için ücret alınacaktır.
 • İlgili dosyayı aldıktan sonra EGM Trafik Tescil Şube’ye başvuruda bulununuz.
 • İkamet ettiğiniz ile göre randevu alınız. Bilhassa İstanbul için randevusuz başvuruda bulunmayınız.
 • Tüm evraklar ile birlikte Trafik Tescil Şube’ye gereken ödemeyi yapıp, plaka seçimi yapınız. Bu işlemin ardından yeni ruhsatınız düzenlenecektir. Plaka fişinizi de alarak basım yerine gidin ve yeni plakanızı alın.
 • Plaka basım işlemi ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Son olarak sigorta aktarımı yapmayı unutmayınız.

Plaka Değişikliği İçin Gereken Şartlar ve Koşullar Nelerdir?

Plaka değiştirme işlemi yapabilmeniz için, öncelikle bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. 2019 yılı itibariyle gereken şartlar ve koşullar ise şunlardır;

 • 2. el araç satın almış olmak ya da ikamet değişikliği yapmak,
 • Aracın kanuni temsilcisinin veya sahibinin başvuru yapması,
 • Araca ait MTV borcunun bulunmaması,
 • Aracın tüm muayenelerinin yapılmış olması.

Plaka Değişikliği Zorunlu mu?

Araç satın aldığınız zaman plaka değiştirmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Hatta ikamet ettiğiniz şehir dışındaki bir yerden araç satın alsanız bile böyle bir mecburiyetiniz yok.

Plaka Değiştirme İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Plaka değişikliği için başvuran kişinin getirmesi gereken evraklar şunlardır;

 • Nüfus Cüzdanı veya yeni kimlik kartı
 • Zorunlu sigortaya dair poliçe
 • Aracın eski plakası ile trafik belgeleri
 • Şoförler Odası’ndan alınan nakil dosyası
 • Geçici tescil veya noter satışı belgesinin aslı ile fotokopisi
 •  MTV (Motorlu Taşırlar Vergisi) borcunun ödenmiş olması
 • Şirket adına alınmış bir araç ise; oda sicil kayıt sureti, ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri.

Araç muayene sayfamızda muayene ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz Araç Muayene Sorgulama

Plaka Nerede Yenilenir, Kaç Gün Sürer?

Plaka yenileme işlemi, Şoförler Odası’na bağlı olan plaka basım merkezlerinde yapılmaktadır. Tabii bunun için öncelikle noterden evrak almanız gerekir. Noterde işlemleriniz 5 dakikada, plaka basım yerinde ise 10 dakikada halledilir.

Plaka Yenilemek İçin İkamet Edilen Yer Önemli mi?

Plaka yenilemek için ikamet edilen yer ya da bölgenin herhangi bir önemi yoktur. Dilediğiniz şubeyi seçebilir ve istediğiniz bölgede plaka yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işiniz aceleyse ve zamanınız yoksa yoğun illeri tercih etmemelisiniz, çünkü bu illerde başvuru yapabilmek için önceden randevu almanız gerekmektedir.

Özel Plaka ve APP Plakalar Nasıl Yenilenir?

Özel veya APP plakaların yenileme işlemlerinde herhangi bir fark yoktur ve standart yenileme işlemleri yapılmaktadır. Bunun için; randevu aldıktan sonra belirtilen gün ve saatte işlem yerine gitmeniz (gerekli belgeleri de alarak) yeterlidir.

Plaka Yenileme Randevu Nasıl Alınır?

Plaka yenileme randevu işlemi bu yıl itibari ile kalkmıştır. Artık plaka yenileme işlemleri NOTERLİKLER tarafından yapıldığından dolayı herhangi bir randevu alma işlemine gerek yoktur. En yakın Notere gidip randevusuz plaka yenileme ve değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Muayene sonucu plaka yenileme yapmanız istenirse size verdikleri evrakla notere gitmeden direkt plaka basım yerinden yeni plakanızı çıkartabilirsiniz. 

Hangi Plakalar Muayeneden Geçemezler?

Araç muayenelerine getirilen değişiklik ve güncellemeler ile birlikte birçok düzenleme yapıldı. EDS (Elektronik Denetleme Sistemi)’nin daha önce hafif kusur olarak kabul ettiği “okunmasında zorluk yaşatacak veya okunmadığı türden plakalar” bu yıl itibari ile artık ağır kusur olarak kabul edilecek ve muayeneden geçemeyecekler. Bahsedilen plaka türleri ise şunlardır;

 • Üzerinde vida izi olan veya vida olan plakalar
 • Kalın puntolarla ya da farklı fontlarla yazılmış (APP) plakalar
 • Boya ile düzenlenmiş plakalar
 • Camında aşırı çizik veya çatlak bulunan araçlara ait plakalar
 • Harf ve rakamları EDS tarafından okunamayan plakalar
 • Arka tarafında TR Ay Yıldız (hologram) olmayan plakalar.

Bazı araçlarda TR simgesinin bulunduğu ve ülkeleri temsil eden alanın kırmızı renk olduğunu görmüşsünüzdür. Yapılan düzenleme ile birlikte bu konuda da değişikliğe gidildi ve artık bu tür plakalar da ağır kusur olarak kabul edilerek muayeneden geçemiyor.

Kayıp Plaka Nasıl Çıkarılır?

Kayıp plaka için yapmanız gereken işlemlerle ilgili yanlış bilgiler verilebiliyor. Bu konuda birçok yazının güncel olmadığını, güncel olanların ise doğru bilgileri yansıtmadığını görebiliyoruz. 2016 senesine kadar kaybolan plaka için Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapabiliyor ve yenisini bastırıp aracınıza takarak kullanabiliyordunuz.

 • Şayet her iki plaka da kaybolmuşsa, mutlaka yeni bir plaka tescili yapılacak ve plaka numaraları değişecektir.
 • Plakalardan sadece bir tanesi kaybolmuşsa, plaka numaraları değişmez ve tekrar bastırılıp kullanılabilir.
 • Tek plakası olan motorlu bisiklet ya da motosiklet söz konusu ise, plaka değişikliği yapmak mecburidir.

Kayıp plaka çıkarmak için yapmanız gerekenler ise şöyledir;

 • Bulunduğunuz il veya ilçenin Emniyet Müdürlüğü’ne ait web sitesinden “Plaka Zayi İşlemi” sayfasına girin ve randevu alın.
 • Başvuru sırasında kimlik ve ruhsat fotokopisini yanınızda bulundurun.
 • Emniyet Müdürlüğü’nde kayıp plaka için dilekçe yazmanız istenecektir. Şayet tek plaka kaybolmuş ise, tarafınıza plaka çıkarma belgesi verilecek ve Şoförler Cemiyeti’ne gönderileceksiniz. Daha sonra ilgili yere giderek plakanızı bastırabilirsiniz.
 • Şayet çift plaka ya da motosiklet plakası kaybolmuşsa, yeni bir plaka tahsili söz konusu olacaktır. Bunun için de dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Muayene süresi veya trafik sigorta süresi geçmemiş ise, sistem üzerinden yeni bir plaka çıkarılacak ve ruhsatınız yenilecektir.

Kayıp plakalar için tek plaka bastırma ücreti 21 TL, bağış ücreti ise 9.50 TL’dir (Bağış ücreti her yerde istenmemektedir.) Buna karşın çift plaka bastırma ücreti 42 TL ve ruhsat yenileme ücreti de 120 TL’dir.

Yıpranmış Plaka Yenilenir mi?

Aracınızın plakası, çarpma veya ufak kazalar sonucunda yıpranabilir. Rakam ve harflerde boya silinmesi ya da plakanın tahrip olması gibi durumlarda yenileme yapmanız mümkündür. Bunun için öncelikle Trafik Şube’sine başvuru yapmanız gerekir. İlgili yerden yazılı bir onay belgesi aldıktan sonra Şoförler Odası’na giderek yeni plakanızı çıkartabilirsiniz.

Plaka Yenileme İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Öncelikle plaka yenileme ve plaka değiştirmenin farklı işlemler olduğunu bilmeniz gerekir. Dolayısıyla her iki işlem için talep edilen evraklar da farklıdır. Aracınızın plakası hasar gördüğünde veya yıprandığında yenileyebilirsiniz (plaka bilgileri değişmeden). Plaka yenileme için istenen evraklar ise şunlardır;

 • Eski plakalar
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Araç ruhsatının aslı ve fotokopisi

Ağır Kusurlu Sayılan Plakalar Hangileri?

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü (KDGM), standart dışı plakaları 3 Temmuz 2017 tarihi itibariyle ağır kusur kapsamına aldı. Yapılan düzenleme ile birlikte; italik, bold (kalın) ve silik yazıları kullanan plakalı araçlar, TÜVTÜRK muayenelerinden de geçemiyor. Plakalardaki rakamlar veya harfler arasında vida olması, silik yazıların bulunması, yazı şeklinin eğik (italik) ya da kalın olması ve plakalarda kapatma kullanılması ağır kusur kapsamında sayılmaktadır. Standart dışı plaka kullanan araçların tespit edilmesinde bir kereye mahsus olarak ceza verilmiyor, ancak plakaların standartlar dahilinde değiştirilmeleri isteniyor.

Özel ve APP Plakalar Nasıl Değiştirilir?

Özel ve APP plaka değiştirme işlemlerinde herhangi bir farklılık yoktur, ancak APP plakalar yasal yollar ile takılmaz. Plakanızı değiştirecekseniz, Trafik Şube’ye başvuru yapmanız ve yeni plakanızı mühürletmeniz gerekmektedir. APP plakalar ise mühürlenemez ve bundan dolayı yasal olmayan şekillerde yaptırılan yerlere takılır. APP plaka kullanıyorsanız, orijinal plakayı da yanınızdan kesinlikle ayırmamanız gerekir. 2Bu yıl itibari ile app plakalar ağır kusurlu sayılmaktadır ve muayenelerden geçememektedir.

Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

2019 plaka değiştirme ücreti 217 TL’dir. Plaka basım ve notere ödenecek ücret dahildir. Bu ücret dışında başka bir ödeme yapmanız gerekmez. Ancak Şoförler Odası’nda EK-1 formu ve dosya için ücret alınmaktadır. Şayet EK-1 formu istenirse, formu doldurma dahil 43 TL ödeme yapmanız gerekir. Ek 1 formu el eli doldurulmaz muhakkak bilgisayar ile yada daktiloda doldurulmalıdır.

Güncelleme: 2019 yılı itibari ile araç devri sırasında plaka değişikliği isteğinizi notere belirtirseniz araç devir ücreti dışında plaka değiştirme için Noterler ekstra bir ücret almayacak sadece plaka basım ücreti olan 42 TL yi ödeyeceksiniz.

Plaka Nerede Değiştirilir, Kaç Gün Sürer?

Araç plakasını değiştirmek için; ikamet yerinizin bağlı olduğu Trafik Tescil Şube’sine başvuruda bulunmanız gerekir. Plaka değişikliğinin süresi (bu yıl için), satış işleminden sonra 1 aydır. Bu sürenin aşılması halinde plakayı değiştirmeniz mümkün olmayacaktır. Satış işlemi haricinde ikamet değişikliği söz konusuysa, yine bu süre geçerlidir.

Plaka Değiştirmek İçin İkamet Edilen Yer Önemli mi?

Plaka değişikliği 2 durumda yapılabilmektedir; ikamet değişikliği ve satış. Dolayısıyla plaka değiştirmek için ikamet ettiğiniz yer de önemlidir.

Plaka Değiştirme Randevu Nasıl ve Nereden Alınır?

Plaka değiştirme işlemleri için bazı şehirlerde randevu almanız gerekmektedir. Bilhassa büyük illerimizde randevusuz olarak başvuru yaparsanız, bir takım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Plaka değiştirme randevusu almak için, bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü’ne ait web sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Açılan sayfadaki işlem türü kısmından “trafik tescil işlemleri”, yapacağınız işlem kısmından “plaka değişikliği” ve işlem yapacağınız birim kısmından da bağlı olduğunuz yeri seçmeniz gerekir.

Plaka Yenileme ve Değiştirme Arasındaki Fark Nedir?

Plaka yenileme; zayi olmuş veya yıpranmış, üzerindeki bilgileri okunmayan bir plakanın yenisi ile değiştirilmesidir. Yenileme işlemlerinde plaka üzerindeki herhangi bir bilgi değişmez ve sadece eski plakalar yenileriyle değiştirilir.

Plaka değiştirme veya plaka değişikliği ise; ikinci el araç satın alma ya da ikamet değiştirme (farklı bir şehre) dolayısıyla plaka bilgilerinin tamamen değiştirilmesi işlemidir.

Nasıl Plaka Seçebilirim?

Plaka seçim ve tahsis işlemlerini internet üzerinden yapmanız mümkündür, ancak bu uygulama her ilimiz için geçerli değildir. Örneğin; Eskişehir boş plaka seçimi yapabilmek için Eskişehir Pol adresini ziyaret ettikten sonra şu adımları takip etmelisiniz;

 • Harf grubuna veya rakam grubuna göre arama yapınız.
 • Rezerve etmek istediğiniz plaka üzerine tıklayınız.
 • Rezerve işlemi, 24 saatlik süre içerisinde geçerlidir. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri rezerve yaptığınız takdirde, 24 saat sonra yeniden aktif olacaktır.
 • Sayfada yer alan kayıtlar saat 16:00’da (her gün) güncellenmektedir.

Yeni Araç Plaka Masrafı Ne Kadar?

Araç satışı yaparken, yetkili bayii tarafından anahtar teslim fiyatı verilmektedir (kasko ve sigorta dışında). Bu kapsamda tüm plaka, noter ve verginin ilk taksiti ödenmekte ve teslim edilmektedir. İlave olarak sizin karşılamanız gereken masraflar; kasko ve sigorta ücreti olacaktır.

Plaka Ücreti Kaç TL?

>>> 2019 Plaka Yenileme Ücreti 2 Plaka için 64 TL ve Plaka Değiştirme Ücreti ise 217 TL olarak hesaplanmış olup bilgiler Noterlikler den alınmıştır..

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Yorumlar

Plaka agir kusurlu nasil bi yol izlemeliyim
Cevap
Plaka eskiyse yeniden bastırmak için boşuna notere gidip ücret odemeyin direk eski plakalarla şoförler odasına gidip degistirebilirsiniz
Cevap
peki araç sahibi gitmek zorunda mı, yoksa yakını ile işlem yapılabiliyor mu, biliyo musunuz?
Cevap
Yaşadığım yer ikametim İstanbul.. Ankarada bir bayiden sıfır araç alacağım. Noter vekaletname gönderildi. Şimdi plaka 06 mı olacak, yoksa 34 mü çıkacak?
Cevap
Ben 4 ay önce ankaradan araba aldım şimdi antalyada yaşıyorum plakayı nasıl değiştirebilirim
Adresim antalya ama plaka 06
Cevap
71 plaka araba aldım 06ya degiştirmek iztiyom ne yapmam gerek
Cevap
merhaba arkadaslar aracımın plakası kopyalanmıs ve sıstem uzerınde ıkı plaka gorunuyormus bu sebeple trafıkte sureklı cevırmeye gırıyorum yenı plaka cıkartmam gerektıgını soyledı memurlar. aracın plakasına kayıtlı gecmısten kalma ceza gorunuyor ılk sahıbınden sımdı ben bu cezayı odemek zorunda mı kalıcam plakayı degıstırmek ıcın blgı rıca edıyorum
Cevap
Plakam kayboldu 2 kiside trafik tescile gittim dilekçe verdim notere gittim ama zayi düşmemiş tekrar tescile gittim ordada zayi yapılmış ama noterde gürünmüyor aracın hgs borcu var ondan dedim olurmu memur bey kayıp işlemlerinde borç sorun olmuyordedi ama zayide yok noterde ne yapmam gerekiyor
Cevap
ekişehide ikamet ediyorum 2el arac alıp ankara noter satış yapıp eskişehirde plakası 71 olan aracı 26 yapabilirmiyim teşekkürler,
Cevap
Bugün plakami yıprandığı için degistirdim.ama eve gelirken plakam düşmüş motorsiklet plakası nasıl bir yol izlemeliyim ne kadar masraf gider
Cevap
Plakam kayboldu yenilemek istiyorum hangi yolları iz lemem gerekiyor
Toplam masrafi ne kadardır
Cevap
Plaka dustu yenileme olucak
Motosiiklet plakasi maliyeti ne dir
Cevap
Iyi gunler istanbulda oturuyorum trabzonda ikamet ediyorum istanbul plakali bir arac alicam plakayi degistirme talebinde bulunsam islemleri istanbuldan gerceklestirebilirmiyim tesekkurler
Cevap
istanbuldan yaparsınız
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.