Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan araç sahibi sorgulamak için başvurabileceğiniz yerler şunlardır;

  • Emniyet genel müdürlüğü ya da trafik tescil müdürlüğü
  • Vergi dairesi
  • Tüvtürk muayene istasyonu
  • Sigorta firmaları

EGM PLAKADAN ARAÇ SAHİBİNİ ÖĞRENME

Emniyet birimleri, suç teşkil eden durumlarda şüpheli şahsın kimliğine ulaşmak için plakadan faydalanabilir. Ancak bu bilgiyi sizinle paylaşmaz. Örneğin trafikte seyir halindeyken aracın biri size çarpıp kaçtı.

O sırada aracın plakasını almayı başardınız ancak sürücüye ulaşmak için telefon numarası ya da adres gibi bilgilere ihtiyacınız vardır. Emniyet birimlerini durumdan haberdar ederek plakayı polise vermeniz gerekir.

Yetkililer plakadan aracın sahibine ulaşabilir ve mağduriyetinizi telafi etmek için yasal yollara başvurmanızı sağlayabilirler.

Keyfi olarak ya da ortada hiçbir sebep yokken emniyete gittiğinizde plaka vererek araç sahibi sorgulama ile öğrenemezsiniz. Sorgulama yapabilmek için geçerli bir sebebinizin olması gerekir.

VERGİ DAİRESİ PLAKADAN İSİM SORGULAMA

İkinci el araç alımlarında satın almak istediğiniz araçların plakalarını vergi dairelerine sorgulatarak plakaya yazılan borçları olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak vergi daireleri bu konuda size pek yardımcı olmazlar. Araç sahibi yanınızda değilse hiçbir şekilde bilgi vermezler.

TÜVTÜRK PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ ÖĞRENME

Araç sorgulamaları ile aracın kaza geçmişini, değişen parçası olup olmadığını, kasko ve sigorta gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz. Tüvtürk muayene istasyonlarına giderek plakasını verdiğiniz araçla ilgili çoğu detaya ulaşırsınız ancak araç sahibinin ismini öğrenemezsiniz. Bu tür bilgiler ortada yasal bir durum olmadıkça üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.

SİGORTA ŞİRKETLERİNE GİDEREK PLAKADAN İSİM SORGULAMA

Sigorta firmaları da size bu konuda özel durumlar haricinde yardımcı olmamaktadır. Çalıntı ya da kaza harici durumlar dışında sigorta firmalarına giderek plakadan isim öğrenemezsiniz.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ SORGULAMA TELEFONU

118 80 bilinmeyen numaralar servisinde size en yakın çekicinin numarasını, benzin istasyonlarını, yediemin otoparklarını ve tamircilerin numaralarını öğrenebilirsiniz. Fakat plakasını verdiğiniz bir aracın sahibinin telefon numarasına ulaşamazsınız. 118 80 hattını arayarak plakadan isim ya da numara sorgulaması yapamazsınız.

Sonuç olarak araçların plakalarını alarak sahiplerine ulaşamazsınız. Eğer böyle bir durum mümkün olsaydı taciz ya da dolandırıcılık gibi pek çok suçta artış görülürdü. Kişisel bilgilerin korunması adına hiçbir birim yasal yollar haricinde bu konuda size bilgi veremez.

Plakasını aldığınız araçların sahiplerini SMS, e-Devlet sistemi ya da başka yöntemlerle bireysel olarak öğrenemezsiniz. İsim bilgisi kişisel bilgi sayılmaktadır, bu nedenle araç sahibinin izni olmaksızın bu bilgiye ulaşmanız mümkün değildir.

Yorum ekle