Ptt Kargo Takip Ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Takip ve Sorgulama

PTT kargo takibi ve sorgulamaları ptt.gov.tr adresinden ve e-Devlet kapısından online olarak yapılabilmektedir. Her iki seçenekte de makbuz üzerinde yazan barkod numarasına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle postanızla ilgili merak ettiğiniz her şey için size verilen makbuzu hiçbir şekilde kaybetmemeniz gerekir.

PTT YURTİÇİ VE YURTDIŞI KARGO TAKİP

Yurtiçine ya da yurtdışına göndermiş olduğunuz ya da size gönderilen ürünlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek için gonderitakip.ptt.gov.tr adresinden faydalanmanız mümkündür. Sistemi açtığınızda barkod numarası ve güvenlik kodu bilgilerini girmeniz gerekir. Bu verileri ekrana yazdıktan sonra “Ara” butonuna basın.

Arama yapanlar hiçbir şekilde PTT ismini kullanan sitelerden gelen maillere itibar etmemelidir. PTT mail yoluyla yaptığınız işlemler hakkında bir bilgi vermediği gibi bu konuyla ilgili dosya da yollamaz. Bu nedenle içinde PTT geçen sitelerden gelen e-postalar ve içlerindeki indirme dosyaları dikkate alınmamalıdır.

T.C. NO İLE PTT KARGO SORGULAMA

E-Devlet sistemini kullanarak postanın durumu hakkında merak edilen her şeyi öğrenebilmek mümkündür. Bunun için turkiye.gov.tr adresine girin, ana sayfada sırayla “Kurumlar – P – PTT” ya da “E-Hizmetler – Genel Bilgiler – PTT” yolunu izleyin. Gelen sayfada “Kayıtlı Gönderi Takibi” bağlantı adresine tıklayın. Sizden barkod numarası ve güvenlik kodu istenecektir. Ancak bu aşamadan önce sisteme kimlik doğrulama yaparak giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra postanızın durumunu sorgulayabilirsiniz.

Saydığımız adımlarla uğraşmak istemiyorsanız ana sayfada yer alan arama kutusuna “PTT kargo” yazmanız ve Ara butonuna basmanız yeterlidir. Sistem sizi direk PTT’nin sayfasına yönlendirecektir.

PTT KARGO TAKİP TELEFON

Kargo sorgulama ekranında aradığınız bilgiyi bulamıyorsanız ya da barkod numaranızı kaybettiyseniz diğer iletişim kanallarından birini de tercih edebilirsiniz. Bunun için 0312 509 50 00 numaralı hattı ya da 444 17 88 numaralı çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.

Online olarak yapacağınız sorgularda olduğu gibi telefonla yapacağınız aramalarda da postanızın nerede olduğu, yola çıkıp çıkmadığı, alıcıya ulaşıp ulaşmadığı, hangi aşamalarda olduğu, ağırlık bilgisi, kimden gönderildiği, ödeme şekli, kargo bedeli ve gönderi türü gibi çeşitli bilgilere ulaşmanız mümkündür.

PTT kargo takip isimle sorgulamalarda telefondaki yetkiliye adınızı ve soyadınızı vermeniz yeterlidir. Görevli kişi isminize kayıtlı tüm postaları sistemde görecek ve size gerekli bilgileri verecektir.

Yorum ekle