Renk Körlüğü Testi

Gözdeki retina tabakasında bazı pigmentlerin eksik ya da hiç olmaması nedeniyle ortaya çıkan renk körlüğü, bazı testlerle fark edilebilmektedir.

Renk körü olan insanların çoğu böyle bir rahatsızlığa sahip olduğunu bilmeden uzun yıllar yaşayabilir.

Ancak taşıma ve güvenlik sektörünün yanı sıra diğer bazı meslek gruplarında çalışabilmek için renk körü olmamak gereklidir.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Daltonizm ya da Diskromatopsi olarak da bilinen renk körlüğü; kırmızı, yeşil ve mavi renkleri algılayan koni hücrelerinin yetersiz oluşlarından dolayı meydana gelir.

Renk körlüğü testleri genel olarak Holmgren renk yumakları ya da renkli ışıklar kullanılarak yapılmaktadır. Yapılan testlere göre kişinin kırmızı – yeşil ya da sarı – mavi renk kombinasyonlarından hangisini görüp görmedikleri anlaşılabilir.

Polis Meslek Yüksekokullarında ya da askeriyedeki kontrollerde İshihara testleri yapılmaktadır.

İshihara testleri Japonya kökenli olup şu an dünyanın pek çok yerinde kullanılmaktadır.

İshihara testleri şu şekilde yapılır;

 • Üzerinde sayılar ve şekiller yer alan renkli plakalar vardır. Bunlardan 1 ve 17 arasındaki plakaların her birinde bir sayı gizlenir. 18 ve 24 arasındaki plakalarda ise bir ya da iki kalın çizgi yer alır. Her testten geçebilmek için numarayı ve çizgileri doğru olarak görmeniz gerekir.
 • Testteki şekilleri doğru okuyabilmek için levhalar göz hizasından yaklaşık 75 cm uzağa konulur.
 • Testlerde hafif doğal ışık ve parlama olmayan bir ekran tercih edilir. Ekrandan yansıyan ışıklar görsellerin rengini algılamayı zorlaştırabilir.
 • Kişiler 5 saniye içinde gizlenen numarayı ya da şekli algılamaya çalışırlar.

Sayıları ve şekilleri yanlış algılayan ya da hiç algılayamayan kişilerde renk körlüğü vardır.

Diğer renk körlüğü testleri

İshiara testi dışında uygulanan diğer renk körlüğü testleri şunlardır;

 • Farnsworth-Munsell 100 Ton Renkli Görme Testi: 88 renkli levhadan oluşan test 1943 yılında Farnsworth tarafından geliştirilmiştir. Testte kişiler, 22 karışık renkli plakadan oluşan 4 aşamaya tabi tutulurlar. Kişilerin yapmaları gereken plaka sıralarını doğru takip etmektir.
 • Renk Düzenleme Testi: 1947’de Farnsworth, 100 ton renkli testi geliştirerek bu testi ortaya çıkarmıştır. Renk düzenleme testinde verilen renkleri doğru renk sırasına göre düzenlemeniz gerekir. Bu test ile sadece renk körlüğü değil aynı zamanda renk görme eksikliğinin hangi tip olduğu da kontrol edilebilmektedir.
 • RGB Anomaloskop Renk Körlüğü Testi: Kırmızı – yeşil renk körlüğünü tespit edebilen anomaloskop testte eşleşmesi gereken iki farklı ışık kaynağı kullanılır. Eğer renkler doğru olarak eşleştirilirse hastada kırmızı – yeşil renk körlüğü olduğu sonucu çıkarılır.

PMYO Renk Körlüğü Testi

Polis meslek yüksekokullarında İshihara renk körlüğü testi kitabı ile kişilerin renk körü olup olmadıkları tespit edilir. Kısmı ya da tam renk körlüğü olan kişilerin polis olması mümkün değildir.

Fiziksel yeterlilik parkurundan ve mülakattan önce yapılan renk körlüğü testlerinde kişilerin hangi okuldan geldikleri ya da hangi sosyal statüye sahip oldukları fark etmemektedir. Polis olabilmek için kilo, boy ya da fiziksel yeterlilik gibi özelliklerden önce renk körlüğü testi gelmektedir.

Pek çok aday buna dikkat etmediği ve daha önceden renk körü olup olmadığını kontrol etmediği için mülakata dahi alınmadan elenebilir. Bu nedenle polis olmak isteyenlerin yapmaları gereken ilk şey bir göz doktoruna gidip renk körü olup olmadıklarını öğrenmektir.

Renk Körlüğü Testi Askeriye

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uygulanmakta olan yasa ve yönetmeliklerde renk körlüğü olanlar orduya alınmıyordu. Subay, astsubay, polis memuru ya da komiser olamayan renk körleri için bir yasa tasarısı teklifi gönderilmiş ancak reddedilmişti.

Gerekli sınavları geçseniz dahi renk körü olduğunuz için nesneleri ayırt etmekte sorun yaşayacağınız için askeriye alınamazsınız.

Renk Körleri Hangi Meslekleri Yapamaz?

Renk körü olanları yapamayacağı meslek grupları şunlardır;

Taşıma sektörü

 • Ordudaki pilotlar, teknisyenler ve şoförler
 • Sivil havacılıkta görev yapan pilotlar, teknisyenler ve hava kontrolörleri
 • Denizcilikte görev yapan subaylar ve denizciler
 • Demir yollarında görevli makinistler
 • Toplu taşımacılıkta çalışan otobüs ve metro şoförleri

Güvenlik sektörü

 • Polisler, jandarmalar ve askeriyede görev alanlar
 • Gümrükte çalışanlar
 • İtfaiye çalışanları

Diğer sektörler

 • Tekstil ve baskı atölyelerinde çalışanlar
 • Laboratuvarlardaki eczacılar ve teknisyenler
 • Elektrik ve elektronik işinde görevli olanlar
 • Tiyatro, sinema ve televizyon sektöründeki ışıkçılar
 • Meyve ve sebze ayırmada görevli kişiler

Saydığımız sektörlerde çalışanların renk ayrımı gibi konularda hata yapmamaları ve objeleri doğru olarak ayırabilmeleri gerekir. Gerek güvenlik gerekse ticaret alanında en iyi hizmeti verebilmek için belirlenen şartlara uyulması gerekir.

Renk Körlüğü Testinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital ortamda yapılan renk körlüğü testleri doğru sonuç vermeyebilirler. Bunun nedeni ekran kalitesi, parlaklığı ve ışığın yansıma olasılığıdır. Tüm bu faktörler birleştiğinde kişiler renkleri farklı algılayabilmekte ve yanlış sonuçlar alabilmektedir.

Renk körlüğü testleri yapılırken şu hususlara dikkat etmek gereklidir;

 • Testlerin doğru renk kodları ile yapıldığından emin olunmalıdır. Gerçek kırmızı ile gerçek yeşil renkler doğru piksellerde olmalıdır. Çoğu renk testinde kopya kullanıldığı için çözünürlük yeterli olmayabilir. Bu da özellikle hafif düzeydeki renk körlerinin tespit edilmesini imkansız hale getirmektedir.
 • Test kitapçıkları özel baskı teknikleri ile hazırlanan ve renk kaybına uğramamış görseller içermelidir.
 • Bilgisayarda yapılan renk körlüğü testlerinde ekranın parlamamasına ve ışığın doğru ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Dijital ortamda yapılan testlerin güvensiz olmasının en büyük nedeni ekrana yansıyan ışığın yanıltıcı olmasıdır. Bilgisayarda yapılan testlerde başarı oranı yüzde 85 iken basılı bir materyale bakılarak yapılan testlerde başarı oranı yüzde 95 ve üstüdür.

Sonuç olarak güvenilir kaynaklardan yapılan renk körlüğü testleri ile görme bozukluğunun derecesi anlaşılabilir. Online testler yaparak kendi kendinize bir fikir edinebilirsiniz ancak kesin tanı için mutlaka bir göz doktoruna gitmeniz gerekir.

Yorumlar

Pmyoda renk körlüğü testi doktor tarafundan mj yoksa polisler tarafından mi yapilir
Cevap

Yorum ekle