Sigorta Ve Kasko Sorgulama Nasıl Yapılır? (5 Yöntem)

Sigorta Ve Kasko Sorgulama

Trafik sigortası zorunlu, kasko ise isteğe bağlı ancak yapılması araç sahibi için son derece önemli olan bir güvence türüdür. Trafik ve kasko sigortası sorgulamaları e-Devlet kapısından, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden (SBM), telefonla (11890), SMS ile (5664) ya da mobil uygulamalarla yapılabilir.

TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA

Araç trafik sigorta sorgulama yapmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

  • E-Devlet: Trafik ile ilgili işlemlerde e-Devlet kapısı en pratik ve hızlı seçenektir. Bunun nedeni e-Devlet sisteminin verileri direk Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanından almasıdır. E-Devlet ile arama yapmak istiyorsanız öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin. Burada “Kurumlar – Tüm Kurumlar – S – Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi – Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” yolunu kullanabilirsiniz. Ya da hiç uğraşmak istemiyorsanız ana sayfada yer alan arama kutusuna “Trafik sigorta sor” yazıp aynı sayfaya ulaşabilirsiniz. Trafik poliçesini araştırmak için sisteme giriş yapmalı ve aracınızın plakasını yazmanız yeterlidir.
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM): Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi sitesi olan sbm.org.tr’ye girin ve üst menüden “Sorgulamalar” yazan yere gelin. Karşınıza Sigortam 360 sistemi çıkacaktır. Eğer bu sisteme daha önceden üye olduysanız ekrandaki kutucuğa aracınızın plakasını yazarak aracınıza ait her şeyi birkaç saniye içinde öğrenmeniz mümkündür. Plakadan trafik sigortası sorma ücreti 5 TL’dir. Ancak sisteme üye değilseniz öncelikle üyelik işlemini tamamlamanız gerekir. Bunun için Sigortam 360 ekranındaki “Üye Olun” bağlantısına tıklayıp yönlendirmeleri takip etmeniz gerekir.
  • SMS: 5664’e “TRAFIK (boşluk) araç plakası” yazıp göndererek aracınıza ait poliçe hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SMS ile trafik poliçesi sorma ücreti tüm operatörler için 7 TL’dir.
  • Telefon: 11890 numaralı hattı arayarak plaka bilgisini ya da şasi numarasını verdiğinizde aracınızın poliçesi ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

KASKO POLİÇE SORGULAMA

Kasko poliçesini sorgulamak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

  • E-Devlet: E-Devlet kapısı yoluyla kaskoya ait verileri öğrenmek için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girin. Ardından ya arama kutucuğuna “kasko sor” yazın ya da “Kurumlar – Tüm Kurumlar – S – Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi – Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” yolunu izleyin. Son olarak sisteme giriş yapın ve aracınızın plakasını yazarak aramanızı tamamlayın. Şifrenizi unuttuysanız ya da e-Devlet sistemini çok fazla kullanmıyorsanız diğer giriş seçeneklerini tercih edebilirsiniz. En sık kullanılan yöntem internet bankacılığı yöntemidir. Bu sayede kısa süre içinde e-Devlet sistemine girebilir ve aradığınızı bulabilirsiniz.
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi: SBM ile kasko bilgisini öğrenmek için aynı trafik poliçesi aramalarında olduğu gibi sbm.org.tr adresine girin. Üst menüden “Sorgulamalar – Sigortam 360” sekmesine gelin. Aracınızın plakasını yazın ve “Hemen Sorgula” butonuna basın. Üye olmayanlar sisteme kayıt olduktan sonra arama yapabilirler. SBM ile kasko öğrenme ücreti 5 TL’dir.
  • SMS: 5664’e “KASKO (boşluk) araç plakası” yazarak gönderdiğinizde aracın tüm kasko bilgilerini öğrenebilirsiniz. SMS ile kasko arama ücreti tüm operatörler için 7 TL’dir.
  • Telefon: 11890 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak kasko poliçesi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sonuç olarak trafik sigortası ve kasko öğrenme işlemleri internet üzerinden ya da telefonla yapılabilmektedir. Sizin için en uygun seçeneği tercih ederek aracınızla detayları öğrenebilirsiniz. İnternetten yaptığınız aramalarda mümkün olduğu kadar yukarıda belirttiğimiz siteleri kullanmanızı öneririz. Bu siteler resmi kurumların web adresleri olup tamamen güvenilirdirler. Hiçbir siteye kimlik numaranız ya da araç plakanız gibi özel bilgileri vermemenizi öneririz.

Yorum ekle