Özel Güvenlik Kursu Fiyatları

Özel Güvenlik Kursu Fiyatları

Silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 50 oranında artmıştır. Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler kurs, sağlık raporu, sınav, belgeler, kart ve kimlik harç ücreti ödemelidirler. Silahlı güvenlik görevlileri ise bunlara ek olarak poligon ücreti ödemek zorundadırlar. Tüm bu saydıklarımızın fiyatlarına tek tek bakalım.

1.Kurs Ücretleri

Silahlı Özel Güvenlik Kurs Ücretleri

Her ilde kurs fiyatları değişmekle birlikte ortalama fiyatlar 850 TL – 1250 TL arasındadır. Büyük illerde fiyat daha da artmaktadır.

Silahlı güvenlik kurslarında verilen temel eğitimler 120 saatten oluşur. Bu süre hiçbir şekilde azaltılamaz ya da artırılamaz. Silahlı güvenlik kursunda bir günde maksimum 8 saat ders alınabilir. Bu süreyi artırarak daha kısa zamanda kursu tamamlamak mümkün değildir. Her hafta günde 8 saat ve 1 gün tatil olacak şekilde eğitim verilir. Bu nedenle silahlı güvenlik kurslarındaki temel eğitim süresi 17 gündür. Yenileme silahlı eğitimi ise en az 8,5 gün sürmektedir. Ancak bu süreler minimum olup kurstan kursa farklılıklar olabilir.

Silahsız Özel Güvenlik Kurs Ücretleri

Silahsız güvenlik kurs fiyatları yine ilden ile değişmekle birlikte ortalama 600 TL – 850 TL arasındadır. Bulunduğunuz ildeki kurslara giderek ya da internetten telefonlarını bularak iletişime geçebilir, fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Temel silahsız eğitim 100 saattir. Silahlı eğitimde olduğu gibi her gün en fazla 8 saat eğitim verilir ve kurs yaklaşık 13,5 günde tamamlanır. Yenileme silahsız eğitimi ise 7,5 gün kadardır. Silahsızdan silahlıya geçmek isteyenler poligon eğitimi olarak 3 gün daha kursa gitmelidirler.

2.Sağlık Raporu Ücreti

Silahlı güvenlik sağlık raporu ücreti

Sağlık raporu tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmalıdır. Adaylar heyet raporu çıkarmalıdırlar. Hastaneler arasında sağlık raporunun fiyatı değişebilir. Silahlı güvenlik için sağlık raporu fiyatı ortalama 250 TL civarındadır.

Silahsız güvenlik sağlık raporu ücreti

Sağlık raporu fiyatı ilden ile ve hastaneden hastaneye değişir ancak ortalama fiyatlar 35 TL ile 75 TL arasındadır. Silahsız güvenlik sağlık raporunda Göz, Kulak – Burun – Boğaz (KBB), Nöroloji ve Psikiyatri bölümlerindeki her bir doktorun imzası olmalıdır.

Silahlı ve silahsız sağlık raporları 1 yıl boyunca geçerlidir.

3.Sınav Ücreti

Silahlı güvenlik sınavı ücreti

Silahlı güvenlik sınavı fiyatı 2020 yılında 90 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’nün hesabına yatırılmalıdır. Adaylar ödemeyi yaptıktan sonra dekontun 2 suretini istemeli ve bunların bir tanesini kursa en az 40 gün önce teslim etmelidirler.

Silahsız güvenlik sınavı ücreti

Silahsız güvenlik sınavı fiyatı 2020 yılı için 65 TL’dir. Adaylar yukarıda bahsettiğimiz hesaba ödemeyi yapmalı ve alacakları dekontun bir suretini kurslarına 40 gün önceden vermelidirler.

4.Sertifikası Belge Ücreti

Silahlı ve silahsız güvenlik belge ücreti: Dilekçe ya da form yazdırma gibi işlemler için bazı masraflar çıkabilir. Bazı illerde belgeleri kurs düzenlemektedir. Ancak her ilde ve her kursta yapılan uygulamalar değişik olabilir. Ortalama belge ücreti 15 TL ile 25 TL arasındadır.

5.Kimlik Kartı Ücreti

Silahlı ve silahsız güvenlik kimlik kartı ücreti 2020 yılı için 30 TL’dir. Geçtiğimiz yıl bu ücret 25 TL idi. Adaylar bu ücreti kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek gişeden yatırabilirler. Kart ücreti internetten ya da ATM’lerden yatırılamamaktadır.

6.Kimlik Harç Ücreti

Kimlik harcının fiyatı her ilde ve her kursta aynıdır. Silahlı ve silahsız kimlik harç ücreti 2020 yılında 857 TL olarak belirlenmiştir. Kimlik harcını sınava girip başarılı olan adaylar öder. Sınava girmeden kimlik harcı yatırılamaz. Adaylar sağlık raporu ve diğer evrakları hazırladıktan sonra bulundukları yerdeki vergi dairelerine giderek kimlik harcını yatırabilirler.

7.Poligon Ücreti

Silahlı özel güvenlik olmak isteyenler yukarıda saydığımız ücretlere ek olarak poligon ücreti de öderler. Bunun için gittikleri kursta 15 metrelik bir uzaklıktan 25 mermi ile atış yaparlar. Adayın başarılı olabilmesi için attığı 25 merminin en az 15 tanesinin hedefe ulaşmış olması gerekir. Poligon ücretleri her kursta farklı olmakla birlikte ortalama 75 TL’dir. Ancak bazı kurslarda poligon ücreti kurs ücretine dahil edilmektedir. Bunu kursa kayıt olurken mutlaka sorunuz.

Özetleyecek olursak silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar;

  1. Kurs ücreti
  2. Sağlık raporu
  3. Sınav ücreti
  4. Belge ücreti
  5. Kart bedeli
  6. Kimlik harcı
  7. Poligon ücreti

Olacak şekilde ödeme yaparlar.

  • Silahlı güvenlik sertifikası fiyatı 2020 yılı için ortalama: 2150 TL ile 2500 TL arasında;
  • Silahsız güvenlik sertifikası fiyatı 2020 yılı için ortalama: 1650 TL ile 1950 TL arasındadır.

Yorumlar

Ben 34 yaşındayım Güvenliğe başvurmak istiyorum. Acaba başvurabilir miyim. Silahlıya tabiki
Cevap
Para konusunda taksit yapılıyormu kredi kartına
Cevap
Sınav harç ücreti mi yatırmayı unuttum 13 Aralık sınavı ne yapabilirim
Cevap
Lise mezunları Silahlı özel güvenlik sertifikası alıyor..... Ortaokul mezunları silahsız özel güvenlik sertifikası alıyor bilginiz olsun sağlık raporu için 4 bölümün testinden geçmek gerekli 1.nöroloji 2.Göz 3.KBB 4.Piskiyatri ücretleride kurslara göre değişkenlik gösteriyor. Umarım yazdıklarım okuyanları aydınlatır.
Cevap
Teşekkür ederim Kardelen hanım, kısa ve öz olmuş.
Cevap
İyi günler efendim peki gözde renk körlüğü engel mi
Cevap
Bilgilerde eksiklikler var,şöyle ki;silahlı özel güvenlik olmak için 21 yaşını,silahsız özel güvenlik olmak içinde 18 yaşını doldurmak gerekir.Ayrıca hastanede belirtilen uzmanlara ilave olarak dahiliye ve de ortopedi uzmanlarıyla beraber toplam 6 uzmandan alınan heyet raporuyla işlem yapılmaktadır ki bu raporu sadece tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alabilirsiniz,özel hastane raporu artık geçerli değil....
Cevap
Ben 21,yaşıma bügün girdim 12 25 2020
Cevap
Peki daha önce psikiyatri de girişi olan biri güvenlik olabilir mi
Cevap
Bence okula gidip gereksiz masraf yapmana hiç gerek yok. Okula gidince mecbur kyk kredisi alman gerekecek onun haricinde belli başlı masrafların da olacak. Yerinde olsam kurstan alırdım belgeyi. Ama yinede sen bilirsin üni hayatını merak ediyorum diyorsan git rahatlıkla bitirirsin ögk yı.
Cevap
Güzel yaklaşım, bence de kurs eğiti gayet yeterli, daha fazla masrafa gerek yok.
Cevap
Bende özle güvenlik sertifika almak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler
Cevap
Sitede tüm bilgiler var, öncelikle şehrinde bir kursa kayıt olarak işleme başlıyorsun.
Cevap
Guvenlik kursuna gidince alacagin belge ilie guvenlik karti farkli mi
Cevap
Evet güvenlik kimlik kartı EGM tarafından verilir.
Cevap
Merhaba tam olarak anlamadım, ne ile neyi kıyaslayarak farkli dediniz açıklar mısınız?
Cevap
Güvenli sınavları ve eğitimleri kac ay sürüyor kay ayda alırız bu sertikiyayi
Cevap
Her 2 ayda bir sınav yapılır. kaçırmamak için kursu tamamladıktan sonra sınav için kayıt yaptırmalısınız.
Cevap
Askerde RDM olarak yaptım silahlı guvenlik olabilir miyim
Cevap
Ortaokul mezunuyum güvenlik sertifikası alabiliyomuyum
Cevap

Yorum ekle