Özel Güvenlik Kursu Fiyatları 2019

Özel Güvenlik Kursu Fiyatları

Silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 50 oranında artmıştır. Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler kurs, sağlık raporu, sınav, belgeler, kart ve kimlik harç ücreti ödemelidirler. Silahlı güvenlik görevlileri ise bunlara ek olarak poligon ücreti ödemek zorundadırlar. Tüm bu saydıklarımızın fiyatlarına tek tek bakalım.

1.Kurs Ücretleri

Silahlı Özel Güvenlik Kurs Ücretleri

Her ilde kurs fiyatları değişmekle birlikte ortalama fiyatlar 750 TL – 1000 TL arasındadır. Büyük illerde fiyat daha da artmaktadır.

Silahlı güvenlik kurslarında verilen temel eğitimler 120 saatten oluşur. Bu süre hiçbir şekilde azaltılamaz ya da artırılamaz. Silahlı güvenlik kursunda bir günde maksimum 8 saat ders alınabilir. Bu süreyi artırarak daha kısa zamanda kursu tamamlamak mümkün değildir. Her hafta günde 8 saat ve 1 gün tatil olacak şekilde eğitim verilir. Bu nedenle silahlı güvenlik kurslarındaki temel eğitim süresi 17 gündür. Yenileme silahlı eğitimi ise en az 8,5 gün sürmektedir. Ancak bu süreler minimum olup kurstan kursa farklılıklar olabilir.

Silahsız Özel Güvenlik Kurs Ücretleri

Silahsız güvenlik kurs fiyatları yine ilden ile değişmekle birlikte ortalama 550 TL – 750 TL arasındadır. Bulunduğunuz ildeki kurslara giderek ya da internetten telefonlarını bularak iletişime geçebilir, fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Temel silahsız eğitim 100 saattir. Silahlı eğitimde olduğu gibi her gün en fazla 8 saat eğitim verilir ve kurs yaklaşık 13,5 günde tamamlanır. Yenileme silahsız eğitimi ise 7,5 gün kadardır. Silahsızdan silahlıya geçmek isteyenler poligon eğitimi olarak 3 gün daha kursa gitmelidirler.

2.Sağlık Raporu Ücreti

Silahlı güvenlik sağlık raporu ücreti

Sağlık raporu tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmalıdır. Adaylar heyet raporu çıkarmalıdırlar. Hastaneler arasında sağlık raporunun fiyatı değişebilir. Silahlı güvenlik için sağlık raporu fiyatı ortalama 200 TL civarındadır.

Silahsız güvenlik sağlık raporu ücreti

Sağlık raporu fiyatı ilden ile ve hastaneden hastaneye değişir ancak ortalama fiyatlar 30 TL ile 60 TL arasındadır. Silahsız güvenlik sağlık raporunda Göz, Kulak – Burun – Boğaz (KBB), Nöroloji ve Psikiyatri bölümlerindeki her bir doktorun imzası olmalıdır.

Silahlı ve silahsız sağlık raporları 1 yıl boyunca geçerlidir.

3.Sınav Ücreti

Silahlı güvenlik sınavı ücreti

Silahlı güvenlik sınavı fiyatı 2019 yılında 80 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’nün hesabına yatırılmalıdır. Adaylar ödemeyi yaptıktan sonra dekontun 2 suretini istemeli ve bunların bir tanesini kursa en az 40 gün önce teslim etmelidirler.

Silahsız güvenlik sınavı ücreti

Silahsız güvenlik sınavı fiyatı 2019 yılı için 55 TL’dir. Adaylar yukarıda bahsettiğimiz hesaba ödemeyi yapmalı ve alacakları dekontun bir suretini kurslarına 40 gün önceden vermelidirler.

4.Sertifikası Belge Ücreti

Silahlı ve silahsız güvenlik belge ücreti: Dilekçe ya da form yazdırma gibi işlemler için bazı masraflar çıkabilir. Bazı illerde belgeleri kurs düzenlemektedir. Ancak her ilde ve her kursta yapılan uygulamalar değişik olabilir. Ortalama belge ücreti 15 TL ile 20 TL arasındadır.

5.Kimlik Kartı Ücreti

Silahlı ve silahsız güvenlik kimlik kartı ücreti 2019 yılı için 30 TL’dir. Geçtiğimiz yıl bu ücret 25 TL idi. Adaylar bu ücreti kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek gişeden yatırabilirler. Kart ücreti internetten ya da ATM’lerden yatırılamamaktadır.

6.Kimlik Harç Ücreti

Kimlik harcının fiyatı her ilde ve her kursta aynıdır. Silahlı ve silahsız kimlik harç ücreti 2019 yılında 737 TL olarak belirlenmiştir. Kimlik harcını sınava girip başarılı olan adaylar öder. Sınava girmeden kimlik harcı yatırılamaz. Adaylar sağlık raporu ve diğer evrakları hazırladıktan sonra bulundukları yerdeki vergi dairelerine giderek kimlik harcını yatırabilirler.

7.Poligon Ücreti

Silahlı özel güvenlik olmak isteyenler yukarıda saydığımız ücretlere ek olarak poligon ücreti de öderler. Bunun için gittikleri kursta 15 metrelik bir uzaklıktan 25 mermi ile atış yaparlar. Adayın başarılı olabilmesi için attığı 25 merminin en az 15 tanesinin hedefe ulaşmış olması gerekir. Poligon ücretleri her kursta farklı olmakla birlikte ortalama 75 TL’dir. Ancak bazı kurslarda poligon ücreti kurs ücretine dahil edilmektedir. Bunu kursa kayıt olurken mutlaka sorunuz.

Özetleyecek olursak silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar;

  1. Kurs ücreti
  2. Sağlık raporu
  3. Sınav ücreti
  4. Belge ücreti
  5. Kart bedeli
  6. Kimlik harcı
  7. Poligon ücreti

Olacak şekilde ödeme yaparlar.

  • Silahlı güvenlik sertifikası fiyatı 2019 yılı için ortalama: 1850 TL ile 2100 TL arasında;
  • Silahsız güvenlik sertifikası fiyatı 2019 yılı için ortalama: 1450 TL ile 1650 TL arasındadır.

Yorumlar

Arkadaşlar ben silhasiz almak istiyorum da aldigin yer önemlimi iş verme konusunda ihalesi çok olması lazım mi ?
Cevap
İlk okul mezunları guvenlik kimlik karti alamaz lise devam eden birisi silahlı kimlik karti alamaz
Cevap
lise meznuyum silahlı jkimlik kartı alabilirmiyim
Cevap
Lisede okuyor olarak gözuktüğün için alamazssın bitirdiğinde liseyi alırsın
Cevap
Alırsın lise mezunuysan
Cevap
Açık öğretim lisede okuyorum silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim ?
Cevap
Lisede okuyor gözuktuğün için alamazsın ama bitirdinmi alırsın
Cevap
Universite mezunuyum silahlo guvenlik icin saglik raporunda dovme nedeniyle psikiyatri olumsuz sonuc verirmi
Cevap
Bence dövme engel degil sadece doktor gicik adami tav edici sorular soruyo bunlara parlamamak gerek ben bi cikistim git sen bi sigara ic dedi allahtan yırttık.
Cevap
Sağlık raporu hangi hastane uygun veriyo ark
Cevap
Ortaokul mezunuyum...silahsiz sertifika alabilir miyim..
Cevap
Evet ortaokul mezunu olabilir
Cevap
Alırsın ilkokul ve ortaokul mezunları alabilir
Cevap
Lisans mezunuyum okuduğum bölümün iş alımları malesef yok bayan olarak özel güvenlik görevlisi alımları ne durumda?
Cevap
Kursa girmen gerek kimliği aldiktan sonra her türlü iş bulursun
Cevap
Sağlık raporu aldın mı irem hanim
Cevap
sa beyler yenıyım de
Cevap
meraba ben acıktan lıseyı okudugum için diplamam yok elımde silahsız guvenlik kimlik kartı almak ıstıyorum bunun için ne belgesi lazım ,,, aynı zamanda lıse hala devam sılahlı gucenlık kartı alabılırmıyım
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.