Slime Nedir, Slime Nasıl Yapılır?

Slime Nedir, Nasıl Yapılır?

Son birkaç yıldır popüler hale gelen slime, bir tür oyun hamurudur. Kelime anlamı “balçık” olup, kıvamı ele yapışmayan ve akışkan bir hamur şeklindedir. Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında çok sayıda slime videosu yayınlanmakta, farklı malzemelerden çeşitli karışımlar elde edilmektedir.

1920 yılında sentetik polimerlerle ilgili araştırmalarını sürdüren Alman bilim insanı Hermann Staudinger, keşfettiği bu karışım sayesinde 1953 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Bu karışımın oyuncak sektörüne girmesi 1976’lı yılları bulur. 1990’ların sonu ve 2000’lerin başında ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan slime, sadece çocukları ve genç insanları değil yetişkinleri de etkisi altına almıştır. Stres atmak isteyenlerin hazır olarak aldığı ya da evdeki malzemelerle yapmaya çalıştığı bir trend haline gelen oyunla çekilen videolar tüm sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlandı. Böylece daha çok kişi bu karışımdan haberdar oldu.

SLİME NASIL YAPILIR?

Çok farklı malzemelerle slime yapılabilir. Hamurun temel mantığı yapıştırıcı, renklendirici ve sıvı kıvamlı malzemelerdir. Bu karışımın temel malzemeleri boraks adı verilen kimyasal bir toz ve tutkaldır. Bir çay kaşığı kadar boraks yarım bardak oda sıcaklığında suda eritilir ve içine birkaç kaşık su bazlı (sıvı) tutkal konulur. Sıvı tutkalı kırtasiyelerde boraksı ise aktarlarda kolayca bulabilirsiniz. İyice karıştırıldığında hafiften ele yapışan macunumsu bir karışım ortaya çıkar. Buna boya gibi renklendiriciler katıldığında farklı renklerde hamur elde edilebilir. Karıştırdıkça ve oynadıkça renkler daha çok iç içe geçer ve çok ilginç görüntüler ortaya çıkabilir. Sıvı tutkal 3 TL – 4 TL, boraks ise  2 TL – 3 TL gibi oldukça cüzi rakamlara satılmaktadır.

Stres atmak amacıyla da yapılan bu karışımları izlemeyi seven insanların sayısı oldukça fazladır. Youtube, Twitter, Instagram, Tik Tok, Facebook ve daha birçok sosyal mecrada binlerce video yayınlanmakta ve izlenmektedir.

Kimileri bulaşık deterjanı, tıraş köpüğü, el kremi, şampuan, saç kremi, deterjan ve sim gibi malzemelerle de bu karışım yapılabilir. Diş macunu ya da diş temizleme suları hamurun kıvamını bozduğu ve akışkan halini yok ettiği için tercih edilmez.

SLİME ZARARLARI NEDİR?

Cildiniz hassas bir yapıya sahipse ve deterjan gibi kimyasal maddelerle temas ettikten sonra kaşıntı gibi durumlar yaşıyorsanız bu oyun size göre değildir. Bir eldiven kullanarak ellerinizi korumanızı öneririz. Hamur yapılırken kullanılan malzemelerdeki kimyasallar cildinizi tahriş edebilir ve daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir.

Oyunla ilgili bir diğer sakınca da küçük çocukların bu hamuru yeme riskidir. 0 – 6 yaş aralığındaki çocuklar mutlaka bir yetişkin gözetiminde oynamalıdırlar. Aksi halde yedikleri ya da gözlerine temas eden kimyasallar onlar için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile