Taltif Nedir? Taltif Ödemesi Kimlere Yapılır?

Taltif en basit anlamıyla yapılan üstün hizmetler neticesinde ödüllendirilme anlamına gelmektedir. Emniyet mensupları ve memurlar taltif adı altında belli oranlarda ödeme almaktadırlar.

Para mükafatı olarak da tanımlanabilecek taltif, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun 86. maddesine dayanmaktadır. Bu maddeye göre Emniyet örgütü mensupları, 1475 sayılı Nakdi Tazminat Kanunu hükümlerinin haricinde

  • Ülkenin güvenlik ve esenliği için çalışanlar; devletin çıkarlarını, kişilerin canlarını, namuslarını ve mallarını korurken yüksek hizmet gösterenler, aldıkları aylık miktarının 5 katına kadar
  • Olağanüstü hallerde hayatını ortaya koyarak büyük faydalar gösterenler, aldıkları aylık miktarının 6 katından 24 katına kadar para ödülü alırlar.

Para ödülünü verecek birim, ayrıntılı ve açıklayıcı bilgilerle hazırladığı Taltif Teklik Dosyasına göre ödeme yapmaktadır. Her yıl yaklaşık 3 defa toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif Komisyonu kararına göre, para mükafatları her toplantı için personel başına 24 maaş miktarını geçmeyecek şekilde ayarlanır.

Yıllık ödeme tavanı ise yaklaşık 72 maaş miktarına denk gelmektedir.

TALTİF ÖDEMELERİ KİMLERE YAPILIR?

Taltif Ödemesi

Taltif ödemeleri 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf emniyet müdürlerine, emniyet amirlerine, baş komiserlere, komiserlere, komiser yardımcılarına, kıdemli baş polislere, baş polislere, polis memurlarına, çarşı ve mahalle bekçilerine verilmektedir.

TALTİF BELGESİ NEDİR?

Taltif belgesi, para mükafatını verecek birim tarafından hazırlanmaktadır. Buna göre memurların ve emniyet çalışanlarının tüm hizmetleri ayrıntılı bir şekilde incelenir ve detaylı olarak kayıt altına alınır. Bu kayıtlar ilk olarak Valilik tarafından incelenir. Valiliğin onay vermesi halinde dosya İçişleri Bakanlığı’na gönderilir.

OSMANLICA TALTİF NEDİR?

Taltif kelimesi Osmanlıcada üç farklı şekilde kullanılmaktaydı. Bunlar;

  • Gönül okşama, gönlü hoş etme
  • Yumuşatma, yumuşatacak bir ilaç alma
  • Rütbe, nişan ve maaş artırımı gibi olaylarla sevindirme

MEMURLAR HANGİ ŞARTLARDA TALTİF ALABİLİRLER?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre üstün başarı değerlendirmesi ve ödül sistemi, kanunun 122. maddesinde tanımlanmıştır. Kanuna göre;

  • Kamu kaynaklarından tasarruf edilmesine önemli ölçüde katkı sağlamak,
  • Kamusal zararların oluşmasını önlemek ve önlenemez kamusal zararların büyük ölçüde azaltılmasını sağlamak,
  • Kamusal yararların ve gelirlerin, beklenen düzeyin üstünde olmasına çalışmak,
  • Sunulan hizmetlerin hem etkilerinin hem de kalitelerinin artırılmasını sağlamak.

Saydığımız şartları sağladıkları somut olaylarla ve verilerle kanıtlanabilen memurlara; merkez bölgelerde ilgili bakan, il sınırları içinde valiler, ilçe sınırları içinde ise kaymakamlar tarafından başarı belgesi verilir.

3 kez başarı belgesi alan memurlar üstün başarı belgesi almaya hak kazanır. Üstün başarı belgesi alan memurlara; merkez bölgelerde ilgili bakanlar, il sınırlarında ise valiler para ödülü verir.

Bu ödül, en yüksek devlet memuru aylığı olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı aylığının (ek göstergeler dahil olacak şekilde) %200’üne kadar çıkabilir.

POLİSE TALTİF 2021

Emniyet mensubu polis ve bekçilere yapılan taltif tutarları 550 TL ile 1100 TL arasında değişmektedir.

Emniyet amirlerine, baş komiserlere, komiserlere, komiser yardımcılarına, kıdemli baş polislere ve baş polis memur rütbesinde olan ve yerel seçimlerde görev yapan personellere 785 TL ödeme yapıldı.

Seçimlerde görev yapan polis memurlarına, çarşı ve mahalle bekçilerine, sivil polis rütbesinde olan personellere ise 535 TL ödeme yapıldı.

Sonuç olarak taltifler yalnızca emniyet mensuplarına yapılmakta olup, verilen para ödülleri gösterilen başarıya ve rütbeye bağlı olarak değişmektedir.

Yorum ekle