Tapu Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım!

Tapu Ada Parsel Sorgulama

İnternetteki hızlı gelişmelerden devlet kurumlarının da yararlanması, en çok vatandaşların işine yarıyor. Daha birkaç ay öncesine kadar “ tapu parsel sorgulama nasıl yapılır” diye sorup, Tapu Kadastro Müdürlükleri’nde saatler harcayan insanlar, yapılan yeni uygulamalarla birlikte tüm işlerini ücretsiz olarak birkaç dakika içinde internet üzerinden halledebilmeye başladılar. Güncel kanun ve yönetmelikler dikkate alınarak hazırlanmış makalemizi okumayı bitirdiğinizde detaylı parsel sorgulama hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabileceksiniz.

TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TKGM parsel sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt verebilmek için ilk olarak parselsorgu.tkgm.gov.tr sitesine gidilir. Açılan ekranın sol kısmındaki idari, coğrafi, analiz ve adres sekmelerinden arama özelleştirilebilir. Sistem, kullanıcılara aramalar konusunda pek çok kolaylık sağlamış. Eldeki verilere göre arama imkanı sunan sekmeler sayesinde, vatandaşlar zorlanmadan aradıkları bilgilere ulaşabiliyor. TKGM parsel sorgulamayı beş farklı şekilde yapabilirsiniz;

  • İdari sorgulama: İl, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerinin girilmesiyle parsel sorgulanabilir.
  • Coğrafi sorgulama: Ada veya parsele ait enlem ve boylam bilgileri mevcutsa, bu bilgiler coğrafi isimli sekmedeki kutucuklara yazılarak parsel bilgilerine ulaşılabilir. Eğer enlem ve boylam bilinmiyorsa Google Maps yardımıyla ilgili parselin konumu görüntülenebilir. Bu sayede hiçbir adres bilgisine sahip olmasanız da sadece enlem ve boylamı yazarak parsele ait tüm bilgileri alabilirsiniz.
  • Adres bilgisi ile sorgulama: Parselin adres bilgilerinin yazılmasıyla parsele ait diğer tüm detaylara ulaşılabilir.
  • Analiz ile sorgulama: İdari sorgulamadan farklı olarak analiz sorgulama ekranında yıl ve analiz tipi de seçilir. Sorgulanan parsel, küme haritası ya da yoğunluk haritası şeklinde görüntülenebilir.
  • Harita ile sorgulama: TKGM parsel sorgulama sitesine gidildiğinde sağ kısımda bir harita çıkar. Bu haritadan sorgulanacak parsel seçilir ve üstteki kutucukta yer alan “İ” işaretine tıklanır. Gelen ekranda parseller numaralandırılmış şekilde görüntülenir. Bu parsellerden sorgulamak istediğinizi işaretlemeniz ve üzerine çift tıklamanız yeterlidir. Öznitelik Bilgisi isimli bir kutucuk içinde sorguladığınız parsele ait tüm bilgiler karşınıza gelecektir.

Harita kullanılırken zorlananlar ya da farklı harita seçenekleriyle sorgulama yapmak isteyenler, TKGM parsel sorgulama sitesinin en sağında bulunan dişli işaretine tıklayarak; Google sokak haritası, Google fiziksel harita ya da Yandex harita gibi seçeneklerle de arama yapabilirler. Yine aynı sekmeden dil de değiştirilebiliyor.

E-Devlet Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendinize ait olsun ya da olmasın, herhangi bir arsayı, evi ya da tapuyu e-Devlet ile parsel sorgulama yapabilmeniz için E-Devlet’in sunduğu bir servis olan TAKBİS’e (Tapu Kadastro Bilgi Sistemi) kayıt olmanız gerekir. TAKBİS’e kayıt olduktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak sisteme girilir. Daha sonra sırayla e-Hizmetler bölümü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçenekleri ve Tapu Bilgileri Sorgulama linklerine tıklanır. Gelen ekrandan harita servisine ulaşılabilir.

Mobil Uygulama İle Parsel Sorgulama Programı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan tapu ve parsel sorgulama uygulaması, akıllı cep telefonu sahiplerinin hayatını kolaylaştırıyor. Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) olarak bilinen uygulamayı Google Play ya da App Store aracılığıyla iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara indirerek, parsel konumundan pafta bilgisine kadar pek çok bilgiye ulaşılabilir.

MEGSİS uygulaması ile satın alınmak istenen parselin bulunduğu bölge, tapu alanı ve niteliği gibi bilgilerin tamamı görüntülenebiliyor. Parsellerin görsellerinin görüntülenmesine de olanak sağlayan MEGSİS uygulamasında, TKGM ile parsel sorgulama sonrası elde edilen bilgilerin aynısına ulaşılabiliyor.

Parsel Sorgulama Sonucunda Elde Edeceğiniz Bilgiler

Detaylı Parsel Sorgulama

TKGM parsel sorgulama, E-Devlet parsel sorgulama, mobil uygulama ile parsel sorgulama ya da Tapu Kadastro Müdürlükleri’ne giderek yapılan parsel sorgulamalarında aranılan ada ve parselin;

  • -  İl, ilçe, mahalle, köy, tapu alanı, nitelik, mevki ve pafta bilgileri gibi öznitelik verilerine,
  • -  Enlem ve boylam gibi coğrafi bilgilere erişim sağlanabilir.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama

İnternet üzerinden parsel sorgulama ne kadar kolay olsa da bu tip online işlemler, dijital dünyayla haşır neşir olmayan bazı vatandaşlar için son derece zahmetli olabilir. Bu durumda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidilebilir ve merak edilen parselin bilgilerine ilk elden ulaşılabilir. Devlet binasında parsel sorgulama nasıl yapılır diye merak edenler, bağlı bulundukları illerdeki en yakın Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne giderek bilgi alabilirler. Alo 181’i arayarak da Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile irtibat kurulabilir.

İmar Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar durumu sorgulama, parselin bağlı bulunduğu belediyeye giderek ya da belediyenin web sitesine girerek yapılabilir. Her belediyenin sitesinde imar durumu sorgulama sayfası yoktur. Hakkında bilgi edinilecek arsaya ait imar durumu, imar durum belgesi yoluyla öğrenilebilir. Bu belge en çok taşınmaz malları alırken ya da satarken araştırılır.

Başkasına Ait Tapu ve Parsel Bilgileri Sorgulama

Tapu sahibinin adı, soyadı, telefon numarası ve adres bilgileri gibi tapu bilgileri, kişi özlük hakları içerisinde sayıldığı için bu bilgiler hiçbir sorgulama ile öğrenilemez. Bu tür sorgulamaların yapılması onaylanmadığı gibi, ilgili memurlar ve avukatlar kişisel bilgileri paylaşmamak konusunda titizdir.

T.C. Kimlik No ile Parsel Sorgulama

T.C. kimlik ile parsel sorgulama yapmak için E-Devlet sitesine kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Açılan ekranda e-hizmetler sekmesi seçilir, oradan da parsel sorgulama ekranına gidilir.

Tapu, Ada, Parsel Nedir?

  • Tapu, bir arazinin ya da bir arazi üzerindeki yapının sahibini gösteren belgedir. Tapu Sicil Müdürlüğü’nün verdiği tapu, resmi bir belge olup kanuni hükmü vardır. E-Devlet tapu sorgulama yoluyla kişiler, kendilerine ait tapu bilgilerini öğrenebilirler.
  • Ada, parsellerden oluşan ve sınırları belirli parseller topluluğudur. Her bir adanın etrafı yollarla, su kaynaklarıyla ya da caddelerle çevrilmiştir.
  • Parsel, sınırları belirlenmiş arazilere verilen isimdir. Parseller bir kişiye ait olabileceği gibi birden çok kişiye de ait olabilir. Kişilerin yanı sıra vakıflar, kamu kurumları ya da kuruluşları da parsel sahibi olabilir.

Takbis Nedir?

Tapu ve kadastro ile ilgili işlemlerin dijital ortamda kolayca yapılmasına olanak sağlayan TAKBİS, e-Devlet tarafından sağlanan bir hizmettir. TAKBİS, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nin kısaltması olarak kullanılır. TAKBİS ile taşınmaz mallar daha kolay kontrol edilebilmekte ve izlenebilmektedir. İnsan hatası nedeniyle oluşan hak ihlalleri bu sistem ile minimuma indirilmiştir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile