Tmo Randevu Alma

Toprak Mahsülleri Ofisi’nden randevu almak için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlar TMO’nun sitesine girmek ve e-Devlet kapısını kullanmaktır. TMO randevu telefonla alınamamaktadır. Şimdi bu yolları tek tek açıklayalım:

TMO ONLİNE RANDEVU

Toprak Mahsüleri Ofisi’nden web üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle randevu.tmo.gov.tr/tmo-randevu bağlantısına tıklamanız gerekir. Bu bağlantı adresine tıklayarak Toprak Mahsülleri Ofisi’nden tüm alım ve satım işlemlerini yapabilirsiniz.

Ancak bunu yapabilmek için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) üye olmalı ve bir kayıt oluşturmanız gerekir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olduktan sonra verdiğimiz linke tıklayarak kolayca ürün alım talebi oluşturabilirsiniz.

TMO Randevu Online

TMO’nun resmi internet sitesinde ne yazık ki randevu almakla ilgili bir kullanım kılavuzu bulunmamaktadır.

Bu nedenle çiftçiler bu konuda problemler yaşayabilirler. Verdiğimiz bağlantı adresine tıkladığınızda sırayla şu adımları takip etmeniz gerekir;

  • Kuruma vereceğiniz ürünü seçin. Bu ürün buğday, arpa, tritikale, kırmızı mercimek, çavdar ya da yulaf olabilir. Sistemde yalnızca saydığımız ürünlerden bir tanesini seçebilirsiniz.
  • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olup olmadığınızı işaretleyin.
  • Banka kartınızın olup olmadığını belirtin.
  • C. kimlik numaranızı eksiksiz bir şekilde girin. (Gerçek kişiler için)
  • Vergi numaranızı yazın. (Kurumlar ve şirketler gibi tüzel kişiler için)
  • “Onaylıyorum” yazan kutucuğu işaretleyin.
  • Güvenlik kodunu girin.
  • “Giriş” butonuna basın.

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ RANDEVU NASIL ALINIR? (VİDEO)

Başkasının adına yetki almadan sitede işlem yapmak doğru değildir. Sistem tarafından bu fark edildiği anda işlemleriniz durdurulur. Ayrıca kuruma yapılacak tüm ürün teslimatları bizzat ürün sahibi tarafından yapılır.

Ürünün sahibi herhangi bir sebep nedeniyle teslim edemeyeceğini bildirirse vekalet verdiği bir kişi tarafından ürün teslimi yapılabilir.

Banka kartı ile ilgili bölümü seçerken “Banka kartım var” kısmını işaretlediğinizde karşınıza kurum ile anlaşmalı bankalar çıkmaktadır. Bu kurumlar şunlardır; Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Albaraka Türk, Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank, TEB ve Yapı Kredi Bankası’dır.

E-DEVLET TMO RANDEVU

E-Devlet kapısından TMO randevusu alabilmek için öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin. Kurumlar sekmesini açın. T harfine gelin ve ekranı aşağı doğru hareket ettirerek Toprak Mahsülleri Ofisi’ni bulun.

Bağlantıya tıkladığınızda “Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler” yazan kısma gelin. Burada “TMO Alım Randevu Sistemi” yazan yere gelin. Burayı tıkladığınızda sistem sizi otomatik olarak TMO’nun sayfasına yönlendirecektir. Bu aşamadan sonra yapacağınız adımlar yukarıda anlattıklarımızın aynısı olacaktır.

TMO Randevu iptal etme artık online olarak yapılamamaktadır. Randevu iptalini telefon ile arayarak yapabilirsiniz.

TMO Ödeme Sorgulama

TMO ödeme sorgulama linki : odemesorgu.tmo.gov.tr

Sonuç olarak Toprak Mahsülleri Ofisi, faaliyetteki ürünlerin bölgelerini ve türlerini tespit eder, önceden duyurduğu fiyatlar üzerinden alım ve satımını yapar, gereken depolama işlemlerini ve ürünlerin korunmasını sağlar.

1983’te kurulan TMO’nun tüm sermayesi devlete ait olup randevulu sisteme 2018 yılında geçilmiştir.

Çiftçilerin yıl boyunca üretim sırasında harcadıkları emeğin karşılığını vermek, haksızlıkları önlemek ve bu alanda tekel oluşmasını engellemek amacıyla çiftçilerden ürün alan Toprak Mahsülleri Ofisi, tüm çiftçileri ÇKS sayesinde kayıt altına almaktadır.

Yorumlar

Fındık üreticisi
Cevap

Yorum ekle