Otomobillerden bahsedilirken en çok kıyas edilen teknik verilerin başında tork gelmektedir. En önemli iki veri olan beygir gücü ve tork sürekli olarak birbirine karıştırılsa da aslında oldukça farklı konulardır. Halk arasında aracın yokuş performansını tahmin etmek için de kullanılan tork nedir?

Tork Nedir

Eğer bir otomobil tutkunuysanız yüksek hacimli motora sahip spor otomobiller, konfor özellikleri ile ön plana çıkan lüks otomobiller kadar teknik veriler de ilginizi çekmiştir. Bir otomobilin kimlik kartı olarak da nitelendirebileceğimiz teknik özellikler bize o araç hakkında ihtiyacımız olan her şeyi sunar. Ve bu durum biz otomobil tutkunları için oldukça etkileyicidir, en az bir 8 silindirli atmosferik motor kadar.

ARABADA TORK NEDİR?

Araçlarda tork nedir? Tork, terim anlamını ele alacak olursak döndürme kuvvetine verilen isimdir. Otomobillerin motorunun içerisinde yer alan krank milinin bir dakikada yaptığı dönüş sayısı ile hesaplanan tork gücü, aracın çekiş gücünü belirlemektedir. Tork gücünün yüksek olması karavan, römork gibi ağır yükleri daha kolay çekebilmenize, aracınız ile rampa yukarı daha rahat ilerleyebilmenize ve sürekli vites değiştirmek zorunda kalmanızın önüne geçmeye sağlar. Tork gücü yüksek bir otomobil ile;

  • Karavan, römork gibi ağır yükleri daha kolay çekebilirsiniz.
  • Yokuş yukarı daha rahat çıkabilirsiniz.
  • Sürekli vites değiştirmek zorunda kalmazsınız.
  • Sollamalarda ihtiyacınız olan ara hızlanmaları daha rahat yapabilirsiniz.

Tork değerinin belirlenmesinde aktarım organlarının büyük önemi bulunmaktadır. Kamyon, traktör ve otobüs gibi ağır yükleri taşımak için tasarlanmış araçlarda tork değerinin önemi çok daha fazladır. O nedenle bu tip araçlarda beygir gücüne kıyasla tork değerinin çok daha yüksek olduğunu görmek mümkündür. Aksi takdirde kasası onlarca ton ağırlığında yük ile dolu bir kamyonun rampa yukarı çıkmasını beklemek imkansıza yakın olacaktır.

Diğer otomobil konuları için Araçlar bloğumuzu ziyaret ediniz.

TORK GÜCÜ HESABI NASIL YAPILIR?

Otomobilinizin tork değerini hesaplamak karmaşık matematik formülleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Eğer hedefiniz yalnızca bu bilgiye sahip olmaksa bunu aracınızın kullanım kılavuzundan ya da internette arama yaparak öğrenebilirsiniz. Eğer hala bu konuda kararlıysanız size internette yer alan hesaplama araçlarını tavsiye ederiz.

OTOMOBİLLERDE İDEAL TORK GÜCÜ NEDİR?

Sedan, hatchback ve SUV otomobiller farklı kullanım senaryolarına uygun olarak tasarlandıkları için tork gücü değişkenlik göstermektedir. Sedan ve hatchback araçlar daha çok beygir gücü ile ön plana çıkarken, arazi koşullarına dayanıklılığı ile konuşulan SUV’ler ise tork değeri ile bir adım öne geçmektedir. Bu iki tip otomobil arasındaki diğer bir fark ise tork ve beygir gücü arasındaki orantıdır. Sedan otomobillerde bu oran birbirine çok yakınken, SUV’lerde ise oldukça geniştir.

  • Audi Q7 3.0 TDI 272 HP / 600 NM
  • Chevrolet Captiva 2.0 D 163 HP / 400 NM
  • Qashqai 1.3 DIG-T 160 HP / 270 NM
  • Toyota Hi-Lux 2.4 D-4D 150 HP / 400 NM
  • Volkswagen Amarok 3.0 TDI 258 HP / 580 NM

Kış Ve Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır ve Çıkarılır?

TORK VE BEYGİR GÜCÜ ARASINDAKİ FARKLAR

Tork ve beygir gücü birçok kişi tarafından benzer terimler olarak tanımlansa da aslında birbirleri ile ilişkili hiç ortak yönleri bulunmamaktadır. Beygir gücü otomobilinizin hız göstergesi ile ilgilenirken, tork değerini gözlemlemek için devir göstergesine bakmanız gerekecektir. İşte bu nedenle bu her iki değer aslında otomobiliniz için çalışan birbirinden çok farklı konulardır. Tork ve beygir gücünün birbiri ile orantılanabileceği herhangi bir matematik formülü de yoktur.

Yorum ekle