Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezalarını plaka üzerinden sorgulamak isteyen vatandaşlar en kolay sorgulama yöntemleri için araştırma içerisine girerler. Plakalarına yazılmış olan trafik borçlarını sorgulamak isteyen sürücüler işlemlerini E-Devlet üzerinden online olarak kısa zamanlar içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan da aynı şekilde yapabilirsiniz. Borç ödemelerinizi kredi kartınızla yapmak istiyorsanız online olarak, nakit olarak yapmak istiyorsanız PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Kesilmiş olan cezalarınıza itirazlarınız da bulunur. Kesilmiş cezanız size tebliğ edilmişse 15 iş günü içerisinde itiraz edebilirsiniz. 2019 yılı itibariyle trafik cezaları 14,47 oranında zamlanmıştır.

Adım adım plakadan ceza ve borç sorgulama işlemleri

İşlemler E-Devlet üzerinden yapılır. Adım adım plakadan ceza ve borç sorgulama işlemleri;

 • E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın. (E-Devlet şifresi olmayan PTT şubelerinden kimlikleri ile 2 lira ödeyerek alabilirler.)
 • Giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne geçin.
 • ‘’ Araç plakasına yazılan ceza sorgulama ‘’ bağlantısına tıklayın. Buradan plakanıza ait ceza ce borç sorgulamasını bilgilerinizi girerek kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Bu işlemlerden sonra 1 yıla ait olan trafik cezalarınız ve borçlarınız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet ceza sorgulama sayfası direk ulaşım linki

Trafik cezaları ne kadar oldu?

2019 yılı içerisinde trafik cezaları 14,47 zamlı olarak belirlenmiştir. Ocak ayı itibariyle uygulanacak olan trafik cezaları 14,47 zam oranının eklenmesiyle yeniden hesaplanarak duyurulmuştur.

İşte 14,47 zam oranına göre yeni trafik cezaları;

 • Taşıma sınırının üzerinde taşıta yolcu alan sürücülere 85 lira ceza verilecek,
 • Yetkisi olmamasına rağmen tescil plakası dağıtan ve basanlara 11 bin lira ceza verilecek,
 • Karayollarına trafiği tehlikeye sokabilecek kişilere, trafik işaretinin görülmesini engelleyecek bir şeyler atan kişilere, trafik işaretlerine zarar veren kişilere, trafik işaretlerinin yerlerini değiştiren kişilere veya bunların yerinin değiştiren kişilere 488 lira ceza verilecek.
 • Tescil plakası olmadan yola çıkan kişilere 1002 lira para cezası verilecek.
 • Sahte plaka kullanan kişilere 5942 lira ceza verilecek.
 • Alkollü araç kullanan kişilere 1002 lira,
 • Ehliyetsiz araç kullananlara 2019 lira ceza verilecek,
 • Seyir halindeyken cep telefonu ile görüşen kişilere 108 lira ceza verilecek,
 • Kırımızı ışık ihlali yapan sürücülere 235 lira ceza,
 • Ehliyet kemeri takmadan araç kullanan sürücülere 108 lira ceza,
 • Muayenesi olmayan araçları kullanan sürücülere 108 lira para cezası,
 • Ruhsatsız araç kullanan sürücülere 108 lira ceza,
 • Engelli yerine araçlarını park eden sürücülere 216 lira para cezası verilecek,
 • Yönetmeliğe aykırı şekilde plaka takan sürücülere 488 lira para cezası verilecektir.
 • Trafik levha ve işaretlerine uyumayan sürücülere 108 lira ceza,
 • Uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullanan sürücülere 5167 lira para cezası verilecektir.
 • Yasak olan alana sollama yapan sürücülere 488 lira para cezası verilecektir.

Plakadan trafik cezası nasıl ödenir?

Plaka ile borç ve ceza sorgulama

Aracınıza ait trafik cezanızı plakanızla sorgulamak istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girebilirsiniz. Plakadan trafik cezası nasıl ödenir? Gelir İdaresi Başkanlığı online sayfa aracılığıyla plakadan trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızın bilgilerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine giriş yaptıktan sonra plaka, TC kimlik numaranız, tescil tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu yolla yapacağınız ödemeleri gece 22.00 ile 02.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Plaka ile yapacağınız ödemelerinizi PTT şubelerinden nakit olarak da yapabilirsiniz.

Trafik cezası nereye ve ne zaman ödenir?

Trafik cezanızı ödeyebilmeniz için cezanızın size tebliğ edilmiş olması gereklidir. Trafik cezası nereye ve ne zaman ödenir? Cezanızın size tebliğ edilmesinden sonra anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Banka seçeneğini kullanmak istemeyen kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden kredi kartlarıyla ödeme yapabilirler. PTT şubelerinden de ödeme yapmak mümkündür. PTT şubelerinden ödeme yapmak isteyenler trafik cezalarını nakit olarak ödeyebilirler.

Trafik cezası gecikme faizi ne kadar?

Trafik cezası gecikmeli olarak ödendiğinde sürücülere belirli bir miktar ceza uygulanır. Peki, Trafik cezası gecikmeli olarak ödendiğinde sürücülere %5 oranında faiz uygulanır.

Trafik cezasına nasıl itiraz edilir?

Trafik cezanızı sorgulamanızın sonrasında cezanızın uygulanış şekline göre itiraz hakkınız bulunmaktadır. Trafik cezanızın kesilmesinin ardından cezanız 10 iş günü içinde size tebliğ edilmemişse Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilirsiniz. Trafik cezanız yüze karşı veya plakaya karşı ise farklı şekilde itiraz edebilirsiniz. Ceza yüze karşı yapılmışsa 15 iş günü içinde itiraz hakkınız vardır. Ceza plakaya uygulanmışsa itiraz etme hakkı cezanın size tebliğ edilmesinden sonra doğar.

Trafik cezası erken ödeme avantajı ve indirimi ne kadar?

Trafik cezaları kesilmiş olan sürücüler cezanın ardından cezaları erken öderlerse %25 oranında indirim kazanırlar. İndirim imkanından yararlanmak isteyen sürücüler cezanın kesilmiş olduğu günden sonra 15 gün içerisinde ödeme yapmalıdırlar. 15 gün görmesinin ardındaki ödemelerde indirim yapılmaz. Trafik cezalarını geç ödeyen sürücülere ise %5 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır.

>> Plaka yenileme Noter

Plakadan radar cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?

Kesilmiş olan radar cezanız var mı, yok mu öğrenmek isterseniz bunun en kolay yolu online öğrenmelerdir. E-Devlet şifresi bulunan vatandaşlar şifreleri ile giriş yaparak kolayca radar cezalarının sorgulamasını yapabilirler. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik ceza sorgulaması da yapabilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı’na girerek de radar cezaları olup olmadığını kolaylıkla sorgulayabilirler. Ödeme işlemlerini kredi kartlarıyla online olarak yapmak isteyen kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine giriş yaparak kredi kartları ile ödeme yapabilirler. PTT şubelerinden ise nakit olarak ödeme yapmak mümkündür.

Plakaya ceza yazılabilir mi?

Yüz yüze ceza kesilmesi gibi plakaya da ceza kesilir. Plakaya kesilen cezalar 15 iş günü içerisinde size tebliğ edilecektir.

>> Plaka ile Araç Hasar Sorgulama

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile