Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için üç hizmet numarası bulunmaktadır. Bunlar 444 1 500, 444 1 444 ve 500 numaralarıdır. Bu numaralardan birini arayarak aşağıdaki tuşlara bastığınızda siz de hiç beklemeden 2020 Türk Telekom müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

  • İlk yöntem: 500’ü ya da 444 1 500’ü arayın. Önce 2 tuşuna, sonra 1 tuşuna, son olarak da 0 tuşuna basın. Yalnız bu tuşlara arka arkaya basmayın. Her tuşa bastıktan sonra 1 ya da 2 saniye kadar bekleyin, aksi halde çok alakasız bir yere yönlendirilebilirsiniz ya da aramanız sonlanabilir.
  • İkinci yöntem: 500’ü ya da 444 1 500’ü arayın. Önce 2 tuşuna, daha sonra da 0 tuşuna basın. Her tuşa basışta 1 – 2 saniye beklemeyi unutmayın.
  • Üçüncü yöntem: 500’ü ya da 444 1 500’ü arayın. Önce 6 tuşuna, sonra da 0 tuşuna basın.
  • Son yöntem: 444 1 444 hattını arayın. Önce 1 tuşuna, daha sonra 3 tuşuna, son olarak da 0 tuşuna basın. Her tuş arasında bir iki saniye bekleyin.

Saydığımız yöntemlerden birini kullanarak Türk Telekom müşteri hizmetleri direk iletişime geçebilirsiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Mobil

Türk Telekom abonesi iseniz 500’ü aradığınızda sistem sizi otomatik olarak çağrı merkezine yönlendirir. Ancak Türk Telekom abonesi değilseniz ve gerek kampanyalar gerekse verilen hizmetin kalitesi hakkında bilgi almak istiyorsanız 444 1 500 ya da 444 1 444 numaralı hatları arayabilirsiniz.

Türk Telekom Prime Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Türk Telekom Prime Özel Müşteri Hizmetleri numarası 444 4 375 hattıdır. Yurt içinden yapılan tüm aramalarda bu numara kullanılabilir. Yurt dışı aramalarında ise +90312 444 4 375 numaralı hat aranmalıdır. Türk Telekom Prime ile hem yurt için hem de yurt dışı pek çok ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz. Uçak bileti, otopark hizmetleri, HAVABUS ile ücretsiz havalimanı transferleri ya da takside indirim gibi seyahat ayrıcalıklarının detaylarını Türk Telekom Prime Müşteri Hizmetleri’ne direk bağlanarak öğrenebilirsiniz.

TTNet Müşteri Hizmetleri

GSM operatörlerinin otomasyon sistemine geçmesi ile birlikte insanlar çağrı merkezi temsilcilerine ulaşmakta zorluk yaşamaya başladı. Operatörlerin müşteri temsilcileri arandığında ilk olarak sesli yanıt sistemi ile karşılaşırsınız. Karşınızdaki robot, sorununuzun ne olduğunu, hangi birime bağlanmak istediğinizi ya da kimlik bilgilerinizin doğrulamasını sorarken ciddi bir zaman geçmektedir. Ayrıca bu durumlar oldukça can sıkıcıdır. Yanlış bir tuşa bastığınızda apayrı bir menüye gitmeniz an meselesidir. Geri gelmek, esas sorununuz için ilgili birimi bulmak ya da sürekli tekrarlanan kampanya reklamlarından kurtulmak için müşteri temsilcisine direk bağlanmak isteyebilirsiniz. Hiçbir kafa karışıklığı yaşamadan ve derdinizi direk olarak anlatabilecek yetkili biriye ulaşmak için yukarıda saydığımız yöntemlerden herhangi biri işinizi görecektir.

Ek paket bilgileri, ödeme problemleri, fatura bilgileri, hat geçişi talepleri, faturalı ya da faturasız hat işlemleri, bağlantı sorunları veya cihaz alma gibi tüm sorunları müşteri hizmetlerine bağlanarak halledebilirsiniz.

Sonuç olarak Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanma telefon numarası 444 1 500 ya da 444 1 444 numaralı hatlardır. Bu hatları arayarak ilgili tuşlara bastığınızda kısa süre içinde yetkili birine ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Her ayin 27 sinde tarifem dakika yuklenmesi gerekirken ne hikmetse 29 u oluyor ses yok acaba faturalari vaktinde odedigimiz icinmi boyle sacmalik olurma online islemden dakikami bile goremiyorum arama yapamiyorum hic memnun degilim bu konuda
Cevap
Yazıklar olsun bağlanamıyorum 1 saattir. Bütün hatlarımı taşıyacağım
Cevap
Bu hata guvenmeyin aylardir baglanmaya calisiyorum 30 lira olan faturam 6 aydir 60 lira geliyor bayisine defalarca gittim musteri hizmetlerine baglanin diyor ne dendiyse yapiyorum bir kere baglanmadi telefon zaten hicbir yerde cekmiyor ilk isim hattimi degistirmek olucak paket ucuz diye sakin bu hatta gecmeyin gercekten dolandiricilik yetkilisi kimse bulsun beni onunla gorusmek istiyorum gerekesiz yere verdigim paralar size haram zikkim olsun obur dunya da gorusmek dilegiyle hakkimi helal etmem
Cevap
Paket satarken sabah aksam ariyorsunuz iptal etmeye gelince katiyen ulasamiyoruz. 2 saattir bir tane musteri temsilcisine baglanamadim online islemlerden iptal edemiyorum sms yoluyla olmuyor surekli telesekreter . Bu mu sagladiginiz hizmet ? Ilk firsatta hattimi degistirecegimden emin olabilirsin. TURK TELEKOM KESINLIKLE TERCIH ETMEYIN
Cevap
Müşteri hizmetlerine ulaşamıyoruz siz nesiniz insanmı hayvanmı taş duvarmı nasıl müşteri hizmetlerine ulaşılmıyoredepsizler bu nedir ya öyle bihale gelmişiz şunlara bak ya parayı tıkır tıkır alırlar bi insana ulaşılamıyor yaratıklar reziller yokmu lan bi insan ne yaptınız bütün çalışanları pandemi ayağına işten i çıkardınız bizi diskindirdiniz yazıklar olsun size reziller
Cevap
30 tl gelmesi gereken faturam 85 tl geldi.katarlılara para verdiğinizi bütün medya biliyor.acısını bizlerdenmi çıkaryıyorsunuz.ne biçim bir şirketsiniz.ulaşamıyorum da.cep telefon hattımı iptal edin.bu bir soygun
Cevap
Müşteri hizmetlerine sırasıyla 1-9-2-0 tuşlayarak bağlandım
Cevap
Sen çok yaşa sayende bağlandım müşteri hizmetlerine *)))))
Cevap
GERÇEKTEN İŞE YARADI.. ÇOKK TEŞEKKÜRLER 444 1 500 DEN SONRA 1920 SIRASIYLA BASINCA OLUYOR.
Cevap
bir saattir bir tane müşteri temsilcisine bağlanamadım. lanet olsun sizin verdiğiniz (vermediğiniz) hizmete. haram zehir zıkkım olsun aldığınız ücretler.millet uzayda koloni kuruyor biz hala neredeyiz ye kürküm ye.
Cevap
Defalarca aramama rağmen bir türlü müşteri temsilcisine ulaşamadım. Bu nasıl bir sistem anlamadım . Tarife taahhüt sürem bitiyor ve ben nasıl işlem yapacağız bilmiyorum.
Cevap
Ya binlerce kez aramama rağmen bağlamadınız pazartesi ilk isim Turkcelle geçmek olucak ....
Cevap
Müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile