Uluslararası Göç Film Festivali

Uluslararası Göç Film Festivali, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenir. Son yıllarda özellikle güneydoğu sınırımızdan gelen yoğun göçler, farkındalık oluşturduğu farklı yaşam hikayeleri nedeniyle bu festivalin 2021 yılında da yapılacağını gösteriyor. Yaşadıkları savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan pek çok ailenin yaşadığı dramı anlatan filmler, geçtiğimiz yıl büyük ilgi görmüştü.

ULUSLARARASI GÖÇ FİLM FESTİVALİ 2021 NE ZAMAN YAPILACAK?

Festival geçen yıl Haziran ayında gerçekleştirilmişti. 2021 yılında festivalin Haziran ayının son haftasında yapılacağı düşünülüyor. Yalnızca bir hafta içinde ortalama 30 milyon izleyiciye ulaşan festivalde “Sama İçin” (For Sama) isimli yapım “En İyi Uzun Metraj Film” ödülünü almıştı.

ULUSLARARASI GÖÇ FİLM FESTİVALİ NEREDE YAPILACAK?

Uluslararası Göç Film Festivali 2021, pandemi nedeniyle geçen yıl olduğu gibi artırılmış gerçeklik ortamında yapılacak. Gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda düzenlenecek festival, dünyanın en büyük göç temalı film projesidir. Festivalle ilgili tüm bilgilere migrationff.com adresinden ulaşılabilir.

ULUSLARARASI GÖÇ FİLM FESTİVALİ 2021 FİLMLERİ

Geçtiğimiz yıl düzenlenen film festivalinde 50’den fazla yerli ve yabancı film gösterilmişti. Festivale katılan filmler içinde ünlü göçmenlerin hayat hikayeleri, Akdeniz ve Ege sularında hayatını kaybeden mültecilerin dramları, kaçırılan göçmen çocukların gözyaşları ve daha pek çok gerçek olay farklı bakış açılarıyla ve farklı hayat hikayeleriyle yeniden işlenecek.

Festival kapsamında özel içeriğe sahip yeni nesil sergiler Virtual Reality gözlüklerle görülebilecek. Konserler ise dijital ortamda, sahne konseri gerçekliğinde ve Youtube platformu üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Uluslararası Göç Film Festivali 2021 izlemek isteyenler telefonlarından, tabletlerinden, dizüstü bilgisayarlarından ya da masaüstü bilgisayarlarından erişim sağlayabilirler.

ULUSLARARASI GÖÇ FİLM FESTİVALİ 2021 ÖDÜLLERİ

2020’de yapılan festivalde toplamda 26 bin Avro ödül dağıtılmıştı. Bu yıl ise bu rakamın biraz daha artacağı planlanıyor. Ödüller uzun metraj ve kısa metraj olacak şekilde iki farklı kategoriye ayrıldı. En İyi Uzun Metraj Film, En İyi Kısa Metraj Film ve İlham Verici Senaryo seçilenlere para ödülü verilecek.

Sonuç olarak Covid salgını nedeniyle Uluslararası Göç Film Festivali 2021 dijital ortamda ve Haziran ayının son haftasında yapılacak.

Yorum ekle