Uzman Çavuş Maaşları 2021

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı’nda çalışan uzman çavuşun maaşı 2021 yılında % 7,36 zamlandı.

Buna göre doğuda görev yapan uzman çavuşlar, emekli uzman çavuşlar, havacı uzman çavuşlar, piyade uzman çavuşlar ve yeni göreve gelen uzman çavuşlar farklı oranlarda maaş alacak.

2021 Uzman Çavuş Maaşı

Uzman çavuş maaşı ne kadar oldu? Görev yapmaya yeni başlayan uzman çavuşların maaşları 4500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Şark (Doğu) görevini yapan uzman çavuşlar ise 6500 TL ile 8000 TL arasında maaş alacak.

Doğudaki görevini bitirip batıda görev yapmaya başlayan uzman çavuşlar doğu tazminatı almadıkları için maaşları tekrar normale dönmektedir.

Piyade Uzman Çavuş Maaşları

Piyade komandoların net maaşı 6 bin 550 TL’dir. Doğu tazminatı olarak 2,500 TL alırlar. Suriye’ye giden piyade uzman çavuşlar ise 7,700 TL alırlar. Suriye’ye gönderilen uzman çavuşlara ayrıca doğu tazminatı ödenmez. Bu durumda Suriye’de görev yapan bir piyade uzman erbaş maaşı 2021 yılında 7,150 TL + 6,700 TL = 13,850 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Uzman Çavuş Maaşları

Yeni başlayan en alt kademedeki bir uzman çavuş 4.500 TL, en yüksek kademedeki uzman çavuş ise 6.500 TL maaş alır.

Yeni göreve başlayan uzman çavuşların maaşları doğu illerinde ve batı illerinde farklılık göstermektedir. Özellikle Doğu’da görev yapmaya başlayan uzman çavuşlar 5,700 TL’nin üstünde bir maaşla çalışırlar. Her uzman çavuş, rütbesine, meslek sınıfına ve kıdemine göre farklı oranlarda maaş alır.

Jandarma uzman çavuşlar, piyade uzman çavuşlar ya da havacı uzman çavuşların aldıkları maaşlar aynı değildir. Ayrıca uzman çavuşların aldıkları maaşlar, diğer meslek gruplarında olduğu gibi evli olup olmadıklarına, evliyseler eşlerinin çalışıp çalışmadığına ve kaç çocukları olduğuna göre değişmektedir.

Emekli Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuş emekli maaşı 2020 yılında 3569 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na göre aylık olarak ödenmektedir. Derecelerine göre emekli olan uzman erbaşlara astsubay maaşlarının 2/3’ü verilmektedir. Buna göre emekli uzman erbaşlar kıdemlerine göre 2500 TL ile 3400 TL arasında maaş alırlar.

Havacı Uzman Çavuş Maaşları

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapan havacı uzman erbaş maaşları yaklaşık 5,300 TL ile 8,300 TL arasındadır. Askerlerin alacakları maaşlar kıdemlerine, görev yaptıkları bölgeye ve medeni hallerine göre değişiklik gösterebilir.

Jandarma  Uzman Çavuş Maaşları

jandarma uzman erbaş maaşları kıdem, evlilik ve çocuk durumuna göre farklı olabilir. Ayrıca Doğu illerinde görev yapan jandarma uzman çavuşları da Batı illerinde görevli jandarma uzman çavuşlara göre daha yüksek maaşlar almaktadır.

Batıda görevli jandarma uzman çavuşlar 5,500 TL ile 6,820 TL arasında maaş alırken Doğu illerinde görevli jandarma uzman çavuşları 7,000 TL ile 8,300 TL arasındadır.

Jandarma uzman çavuşlar OHAL ve yurt dışı bölgelere gittiklerinde bölge tazminatı olarak ek maaş alabilirler. Sınır dışı olarak kabul edilen Suriye ve Kıbrıs gibi bölgelerde görev yapan jandarma uzman çavuşlar OHAL bölge tazminatı olarak aldıkları ücretlerle birlikte yaklaşık 13 bin TL maaş alırlar.

Uzman Erbaş Eğitimde Maaş Alır Mı?

Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Uzman erbaşlar eğitim sırasında normal görev yapar gibi maaş almaktadırlar. Bir uzman çavuşun eğitim sırasında aldığı maaş yaklaşık 4700 TL civarındadır. Ancak bu maaş daha önce de belirttiğimiz gibi görev yerine göre değişmektedir.

Hudut birliğinde, doğuda ya da komando birliğinde görev yapan uzman çavuşların maaşları farklıdır. Ek ödemeler de dahil edildiğinde bir uzman çavuşun maaşı eğitim sırasında 6,700 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sonuç olarak uzman çavuş maaşları görev yapılan bölge, medeni hal ve kıdemle birlikte farklılık gösterir. Ortalama uzman çavuş maaşı 4800 – 6600 TL arasıdır.

Yorumlar

Uzman çavuş olupta Suriye'de görev yapmak varmış 14 Bin civarında maaş
Cevap
2020 uzman çavuş maaşları ne kadar
Cevap

Yorum ekle