Uzman Çavuş Maaşları

Uzman Çavuş Maaşları

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı’nda çalışan uzman çavuşun maaşı 2019 yılında zamlandı. Buna göre doğuda görev yapan uzman çavuşlar, emekli uzman çavuşlar, havacı uzman çavuşlar, piyade uzman çavuşlar ve yeni göreve gelen uzman çavuşlar farklı oranlarda maaş alacak.

2019 Uzman Çavuş Maaşı

Uzman çavuş maaşı ne kadar oldu? Görev yapmaya yeni başlayan uzman çavuşların maaşları 4200 TL ile 4520 TL arasında değişmektedir. Şark görevini yapan uzman çavuşlar ise 6000 TL ile 6500 TL arasında maaş alacak. Doğudaki görevini bitirip batıda görev yapmaya başlayan uzman çavuşlar doğu tazminatı almadıkları için maaşları tekrar normale dönmektedir.

ilgili makaleler: 

Piyade Uzman Çavuş Maaşları

Piyade komandoların net maaşı 5 bin 800 TL’dir. Doğu tazminatı olarak 2,200 TL alırlar. Suriye’ye giden piyade uzman çavuşlar ise 5,400 TL alırlar. Suriye’ye gönderilen uzman çavuşlara ayrıca doğu tazminatı ödenmez. Bu durumda Suriye’de görev yapan bir piyade uzman erbaş maaşı 2019 yılında 5,800 TL + 5,400 TL = 11,200 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Uzman Çavuş Maaşları

Yeni başlayan en alt kademedeki bir uzman çavuş 2970 TL, en yüksek kademedeki uzman çavuş ise 3825 TL maaş alır. Yeni göreve başlayan uzman çavuşların maaşları doğu illerinde ve batı illerinde farklılık göstermektedir. Özellikle Doğu’da görev yapmaya başlayan uzman çavuşlar 3,500 TL’nin üstünde bir maaşla çalışırlar. Her uzman çavuş, rütbesine, meslek sınıfına ve kıdemine göre farklı oranlarda maaş alır. Jandarma uzman çavuşlar, piyade uzman çavuşlar ya da havacı uzman çavuşların aldıkları maaşlar aynı değildir. Ayrıca uzman çavuşların aldıkları maaşlar, diğer meslek gruplarında olduğu gibi evli olup olmadıklarına, evliyseler eşlerinin çalışıp çalışmadığına ve kaç çocukları olduğuna göre değişmektedir.

Emekli Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuş emekli maaşı 2019 yılında 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na göre aylık olarak ödenmektedir. Derecelerine göre emekli olan uzman erbaşlara astsubay maaşlarının 2/3’ü verilmektedir. Buna göre emekli uzman erbaşlar kıdemlerine göre 1200 TL ile 2200 TL arasında maaş alırlar.

Havacı Uzman Çavuş Maaşları

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapan havacı uzman erbaş maaşları 2019 yılında yaklaşık 4,000 TL ile 5,000 TL arasındadır. Askerlerin alacakları maaşlar kıdemlerine, görev yaptıkları bölgeye ve medeni hallerine göre değişiklik gösterebilir.

Jandarma  Uzman Çavuş Maaşları

2019 jandarma uzman erbaş maaşları kıdem, evlilik ve çocuk durumuna göre farklı olabilir. Ayrıca Doğu illerinde görev yapan jandarma uzman çavuşları da Batı illerinde görevli jandarma uzman çavuşlara göre daha yüksek maaşlar almaktadır. Batıda görevli jandarma uzman çavuşlar 4,200 TL ile 4,520 TL arasında maaş alırken Doğu illerinde görevli jandarma uzman çavuşları 6,000 TL ile 6500 TL arasındadır.

Jandarma uzman çavuşlar OHAL ve yurt dışı bölgelere gittiklerinde bölge tazminatı olarak ek maaş alabilirler. Sınır dışı olarak kabul edilen Suriye ve Kıbrıs gibi bölgelerde görev yapan jandarma uzman çavuşlar OHAL bölge tazminatı olarak aldıkları ücretlerle birlikte yaklaşık 11 bin TL maaş alırlar.

Uzman Erbaş Eğitimde Maaş Alır Mı?

Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Uzman erbaşlar eğitim sırasında normal görev yapar gibi maaş almaktadırlar. Bir uzman çavuşun eğitim sırasında aldığı maaş yaklaşık 4000 TL civarındadır. Ancak bu maaş daha önce de belirttiğimiz gibi görev yerine göre değişmektedir. Hudut birliğinde, doğuda ya da komando birliğinde görev yapan uzman çavuşların maaşları farklıdır. Ek ödemeler de dahil edildiğinde bir uzman çavuşun maaşı eğitim sırasında 5700 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sonuç olarak 2019 uzman çavuş maaşları görev yapılan bölge, medeni hal ve kıdemle birlikte farklılık gösterir. Ortalama uzman çavuş maaşı 2019 yılı için 4500 – 5200 TL arasıdır.

Yorumlar

2020 uzman çavuş maaşları ne kadar
Cevap
uzman on başılar eyitimde ne kadar maaş alır
Cevap
3000 üstü diye biliyorum
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.