Yakın Koruma (Badigard) Nedir? Nasıl Olunur ve Maaşı?

Yakın Koruma ve Badigard

Güvenlik ihtiyacı herkes tarafından önem verilen bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Güven ve güvenlik ihtiyacı özellikle huzurlu bir yaşantı için olmazsa olmaz olarak görülmektedir. Bunun içinde hem belli alanlarda hem de yaşam alanlarında koruma görevleri yerine getirilmektedir.

ÖG görevlileri ağırlıklı olarak kalabalık toplulukların olduğu kamu binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi alanlarda koruma görevi yerine getirmektedir. Bunların yanı sıra büyük şirketler ve benzeri kuruluşlarda bina ve çalışma alanlarını özel güvenliklere emanet etmektedir.

Yakın korumalarda özel güvenlik hizmetlerinin farklı bir versiyonudur. Yakın koruma hizmetleri kişiye özel olarak uygulanan güvenlik sistemleridir. Korumalar sürekli olarak çalışabileceği gibi belli dönemler ve işler bazında da çalışabilmektedir.

 Yakın Koruma Bodyguard Nasıl Olunur?

Ülkemizde yakın koruma yani badigard olabilmek için güvenlik sertifikasına sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Mevzuat bakımından koruma hizmetlerinin standart ve işlemleri mevzuata tabi bulunmaktadır. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümlerine göre işlemler yürütülmektedir.

Bu kanun ve sonrası yapılan düzenlemeler uyarınca özel güvenlik ve yakın koruma olabilmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartların en başında on sekiz yaşını doldurmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. Ayrıca herhangi bir suç işlememiş olmakta gerekmektedir.

Bunlara ek olarak en az lise ve dengi okullardan mezun olma zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler sınava girerek sertifika almaya hak kazanabileceklerdir.

Özel güvenlik olmak için aranan şartları ve gereken belgeleri öğrenmek için ilgili sayfamız ogguzmani.com/ozel-guvenlik-nasil-olunur

Yakın Koruma Kaç Para Maaş Alıyor?

Eğitimini başarı ile tamamlayan ve girmiş oldukları sınavdan başarı ile geçenler yakın koruma yani badigard olabileceklerdir. Ancak yakın koruma mesleği diğer güvenlik mesleklerine göre daha farklı özeliklere sahiptir. Öncelikle yakından koruma işlemleri daha fazla güvenlik sağlanabilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Bu sebeple de koruma tutan kişiler risk almak istemeyen kişilerdir. Bu yönden düşünüldüğünde de koruma hizmetlerinin maaşları standart güvenliklere göre daha fazladır.  Çünkü bazı durumlarda yedi gün yirmi dört saat koruma hizmeti verilmesi gerekmektedir.

ilgili makaleler:

Bazen de Konut ya da araçların korunması gibi seçeneklerde ortaya çıkabilecektir. Badigardlar ortalama 4000-8000₺ arası maaş almaktadır.

Yorumlar

Bir vuruşta bir öküzü devirecek güçte birisiyim
Eskiden girdiğim bir kavgada 5 kişiyi yumrukladı ikisinin birer göziü patladı kör oldu birinin . Kafatası çatladı ikisinde aldığı yumrukları dan yıllar geçti hafızası hala yerine gelmedi beni yanına alacak adam maaşımı diğerlerine verdiğinin üç katını verirse çalışırım
Cevap
Lisanslı kick boksörüm musabik sporcuyum 1.80 boy 81 kiloyum
Cevap
186boy 90 kilo boksör badici
Yakın dövüş teknikleri bulunmakta Trabzonda yaşıyorum
Cevap
Özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum. Wushu sanda siyah kemer kartına sahibim.
Cevap
Yakin korumaya ihtiyac vardir iletisim numarani yazabilirsin
Cevap
Wushu sanda(uzak doğu) siyah kemer kartına sahibim. Özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum.
Cevap
1.84 boy kilo 83 boksör lisansım var,ögg kimlik kartım bulunmakta .
Cevap
İsim ve iletişim bilgileri lütfen
Cevap
Benide araştırın
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile