Yasaklı Sitelere Giriş DNS Ayarları

Windows 10 işletim sistemini kullananlar bilgisayarın DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere giriş yapabilirler. DNS ayarlarını değiştirmek oldukça kolay ve güvenli bir yoldur. İnterneti daha hızlı ve verimli bir şekilde kullanmanıza yarayan DNS sunucuları, bilgisayarınız için hiçbir şekilde zararlı değildir. DNS sunucuları sayesinde yasaklı sitelere kolay ve hızlı bir şekilde girebilirsiniz.

WİNDOWS 10 DNS DEĞİŞTİRME 2021

Windows 10 DNS değiştirmelerini manuel olarak yapmanız gerekir. Bu işlem 5 dakikadan da az sürer. Ancak herhangi bir değişiklik yapmadan önce bilgisayarınızın DNS ayarlarını bir yere not etmenizi öneririz. Eğer yanlış bir şey yaparsanız bilgisayarınızı eskisi gibi kullanabilmek için not aldığınız ayarları yeniden kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler sırayla şu şekildedir;

  • Bilgisayarın sağ alt köşesine gelin. Saat ve ses simgelerinin yanında yer alan internet erişimi simgesine gelin ve sağ tıklayın.
  • Açılan minik pencerede “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” menüsüne basın. Dili İngilizce olan bilgisayarlarda bu menü “Network and Sharing Center” şeklindedir. Bu menüye “Denetim Masası – Ağ ve İnternet – Ağ ve Paylaşım Merkezi” yolunu kullanarak da ulaşabilirsiniz.
  • Gelen ekranda bilgisayarınızın bağlandığı ağ bağlantılarını göreceksiniz. Listeden kullanmakta olduğunuz ağ bağdaştırıcısına gelin ve sağ tıklayın.
  • Açılan pencereden “Özellikler” sekmesine gelin.
  • Eğer wireless kullanıyorsanız “Wireless Network Connection” yazan kısma gelip sağ tıklamanız gerekir.
  • Gelen pencereden “Wireless Network Connection Özellikleri” şeklinde bir ekran açılacaktır.
  • Bu pencerede bulunan listeden “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” seçeneğine gelin ve çift tıklama yapın.
  • Daha sonra açılan ekranda “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” yazan yere tıklayın. İngilizce bilgisayarlar bu menü “Use the following DNS server addresses” şeklindedir.
  • Tercih edilen (preferred DNS server) ve diğer (alternate DNS server) DNS sunucu kısımlarına sırayla “8.8.4.4” ve “8.8.8.8” yazın. Diğer 2021 hızlı ve güncel dns adresleri için tıklayın.
  • “Tamam” ya da “OK” butonuna basın ve tüm pencereleri kapatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra DNS ayarlarınızı Windows 10 bilgisayarınızda değiştirmiş olursunuz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra erişimi yasaklanmış tüm sitelere hiçbir sorun yaşamadan girebilirsiniz. Ayarları yapmanıza rağmen yine de istediğiniz siteleri açamıyorsanız aynı işlemleri tekrar yapmayı deneyin.

Bu yöntemi kullanarak bir dönem ülkemizde yasaklı olan özel siteler ve Youtube gibi siteleri açabilirsiniz. Bu sitelere şu anda girilebiliyor, herhangi bir erişim engeli yok ama benzer siteleri açarken sorun yaşamamanız için en güvenilir yollardan biri DNS ayarlarını değiştirmektir.

Sonuç olarak yasaklı sitelere girmek isteyen Windows 10 kullanıcıları anlattığımız yöntemi kullanarak kısa sürede istedikleri siteleri açabilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi DNS değiştirerek engelli sitelere girmek bilgisayarınıza zarar vermez, virüs bulaştırmaz ya da kişisel bilgilerinizin güvenilirliğini tehlikeye atmaz.

Yorum ekle