2016 yılından sonra alınan ehliyetlerin arka kısmında sınıflara göre geçerlilik süreleri yazmaktadır. Bu geçerlilik süreleri sonunda “ehliyet yenileme” işlemi yapılmazsa ceza işlemi uygulanıyor. Yeni yönetmeliğe göre ehliyetlerin geçerlilik süreleri sınıflara göre aşağıdaki gibidir:

  • M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri geçerlilikleri 10 yıl
  • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

D1 Ehliyetimin Süresi Doldu Ne Yapmalıyım?

Yeni Ehliyetlerin Geçerlilik Süresi

2016 ve 2017 yıllarında C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyet çıkaranlar veya eski ehliyetini yenileyenlerin “yenileme süreleri” 2022 yılı itibariyle yavaş yavaş dolmaktadır. Özellikle D1(Minibüs) ehliyeti olan bir çok sürücü, belgelerinin geçerlilik tarihi ile ilgili araştırma yapmaktadır.

 

D1 sınıfı ehliyet süresi dolan bir vatandaş trafik denetiminde sürücü belgesi talep edildiğinde ceza kanununun 39/3 maddesi göre: “Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanma” cezası uygulanıyor. 2022 yılında ceza ücreti 739 TL’dir. Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa yüzde 25 oranında indirimli ödeme imkanı bulunuyor. Bu durumda ödenecek ceza tutarı 554,25 TL ye düşüyor.

Ehliyet geçerlilik süresi bitince ne olur?

Bahsettiğimiz üzere geçerlilik süresi dolunca ve trafik denetimi esnasında 739 TL ceza uygulanıyor. Sürücü, araç kullanmaktan men ediliyor eğer süresi devam eden başkan bir ehliyet sınıfı yoksa ehliyete “el konuluyor”. Sürücünün en yakın zamanda ehliyet yenileme işlemleri için gereken belgeleri hazırlayıp, harç ücretlerini ödeyerek, nüfus müdürlüğünden randevu alması ve ehliyetini yenilemesi gerekecektir.

 

Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduysa bir önce yenileme işlemlerinin yapılmasını öneriyoruz. Çünkü hem cezası yüksek hem de trafikten men edilme durumu söz konusu. Yenileme işlemleri hakkında detaylıca bilgi edinmek için https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/ehliyet-yenileme.html  bu sayfa üzerinden gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Yorum ekle