Zimmet Sorgulama

Zimmet Sorgulama

Sağlık Bakanlığı personel atama süreci ile hayatımıza giren zimmet sorgulama, bir şirket veya şahsın üzerindeki mülk sorgusunu karşılamaz. Ataması yapılan personelin çalışacağı yerdeki vazife zimmetinin ne olduğunu gösteren bir uygulamadır. Atama sürecinden sonra sağlık personelinin vazifesi ile alakalı son durumu öğrenmek için zimmet sorgulama işlemini yapması lazımdır. Bunun için izlenilecek yol şöyle:

Zimmet sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Atama işlemi gerçekleşen personelin zimmet sorgulama sürecini yerine getirmesi için yapması gereken şey, https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri/ sağlık personeli yeri ve zimmet işlemleri ile alakalı sayfayı ziyaret etmek. Bu sayfada, yeni veya eski nüfus kağıdına göre giriş seçeneklerinden birinin kullanılarak, sisteme giriş yapılır ve atama yerinizdeki zimmetiniz görülebilir.  Zimmet bilgisi bakanlık tarafından yayınlanan personel tebligatından hemen sonra sisteme düşmez. Sisteme 24 saat içerisinde aktarılır ve personel atama yapılan yerdeki vazifesini en geç 24 saat içerisinde öğrenebilir.

Sağlık Bakanlığı’nın bir diğer uygulaması olan ÇKYS üzerinden de zimmet sorgulama yapılabilir. Bu sistem, tüm sağlık personelinin iletişimini kolaylaştıran ve bir araya getiren bir sistem. Ancak diğer zimmet sorgulamaya göre farklılıkları var. ÇKYS’ye üye olmadan zimmet sorgulama yapılamaz. Diğer sorgulama sisteminde ise, kimlik bilgilerini kullanmak suretiyle sorgulama işlemi kolayca yapılabilir. Hızlı ve üyeliksiz bir şekilde atama yerinizdeki zimmetinizi öğrenmek için ilgili link üzerinden işlem yapılabilir.

Zimmet öğrenildikten sonra ne yapılabilir?

Öncelikle şunu ifade edelim. Zimmet sorgulaması sonrasında çıkan bilgilerde herhangi bir yanlışlığın olması durumunda, bölgenizdeki İl Sağlık Kurumu’nu ziyaret edebilir, bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Yine, zimmet sonucunu alamayan atanmış personelin de ilgili kurumdan bilgi ve destek alması mümkün. Zimmet işlemini gerçekleştiren personel ise, artık işe başlamaya hazırıdır. Atandığı bölgenin Sağlık Kurumu’na gereken belgeleri vermesi ile mesaiye başlayabilir. Talep edilen belgeler, mal bildirimi, adli sicil kaydı, fotoğraf ve kimlik fotokopisidir.

Zimmet işlemleri sürecinde en çok yapılan hatanın başında atama sürecinden sonra hemen sorgulama işlemi yapmak vardır. Ataması belli olan personelin zimmeti hemen sisteme düşmez. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyu takip etmek ve ona göre zimmet işlemini yerine getirmek lazımdır.

Yorum ekle